PDA

View Full Version : Upgrade la IOS 5.1.1

Claudiu Talmaciu
08-30-2012, 04:59 PM
Salutare! Am si eu un iPhone4 , IOS 4.3.3 si ma gandeam ca ar cam fi cazul sa ii fac un upgrade la IOS 5.1.1. Nefiind prea priceput la ce este pe "sub capota" iPhone-ului si fiind un urmaritor al site-ului iDevice as avea si eu cateva intrebari:

-Update-ul la IOS 5.1.1 implica stergerea setarilor anterioare, a pozelor si a mesajelor? Daca DA, cum se poate face un fel de "backup" in asa fel incat sa le pot pastra?
-Cu mentiunea faptului ca am jailbreak-ul facut si intentionez sa il fac si dupa update, este posibil ca aplicatiile deja downloadate sa fie pastrate si dupa?

Multumesc anticipat!

OXXO
08-30-2012, 05:32 PM
Salut Claudiu, inainte de a te apuca trebuie sa faci un backup din iTunes (click in stanga pe iPhone -> click dreapta si Backup), backup care ulterior il vei pune la loc pe iPhone. (te va intreba dupa ce ai instalat 5.1.1 daca faci restore din backup). Acest backup contine contactele, mesajele si multe setari ale telefonului, de e-mail cat si a multor aplicatii. Pentru a putea repune aplicatiile descarcate va trebui sa autorizezi mai intai acel PC (din iTunes -> Store -> Authorize this computer) dupa care ii dai tot click in stanga pe iPhone -> click dreapta pe Transfer Purchases. Dupa ce vei pune backup-ul pe 5.1.1 dai click pe iPhone si apoi din dreapta selectezi de la Apps ce aplicatii vrei sa le repui pe iPhone si dupa sincronizare le vei avea pe telefon.
Daca folosesti iPhone-ul in alta retea decat cea pe care este codat va trebui sa faci un Custom ipsw pentru a putea pastra baseband-ul.

Claudiu Talmaciu
08-30-2012, 05:35 PM
Multumesc mult pentru informatii. Aceeasi regula se aplica si pentru poze? Exista posibilitatea de a pierde pozele dupa update sau intra si ele in Backup?

OXXO
08-30-2012, 05:37 PM
Da, backup-ul contine si pozele. Nu, nu se pierd pozele. Ca o masura de securitate le poti salva separat in caz de se intampla ceva dar nu am mai auzit pe cineva sa piarda din poze.

dmoomd
08-30-2012, 06:55 PM
stai linistit ca nu se pierd pozele

flotouran95
08-30-2012, 07:26 PM
Pentru linistea ta descarca programul itools si le salvezi pe Pc sa le ai in caz de urgenta

Sent from my iPhone using Tapatalk