PDA

View Full Version : Trecerea de la Windows la Mac

razvanrudy
09-01-2012, 11:26 AM
cum spune si titlul ma bate gandul serios sa trec de la windows la mmac OS X
ideea e ca deja am iPhone si iPad si as vrea sa trec si cu partea de laptop tot pe partea asta
insa inainte sa fac pasul vreau sa aflu cum sta treaba
-cat de greu e cu trecerea de la un os la altul?
-la ce anume trebuiesa renunti odata cu windowsul?
-aplicatiile cumparate pe iPhone/iPad vor fi si pe mac sau trebuie cumparate din nou?
-exista aceeasi problema in legatua cu flash player ca si pe iPhone/iPad?
cam atat am in minte acum , daca mai sunt si alte chestii astept sugestii si informatii din partea voastra
multumesc din start tututror celor care vor raspunde si vor incerca sa ma lamureasca

Edd97
09-01-2012, 03:15 PM
Aplicatiile de pe mac sunt diferite de cele de pe iPad/iPhone deci va trebui sa le cumperi din nou......Exista office pentru mac, photoshop si alte "unelte" cum sunt si pe windows, iar multitasking-ul este genial (nu se blocheaza precum windows-ul)......Exista Flash-Player, iar foarte multe site-uri folosesc HTML 5, deci in aceasta privinta nu e problema......Daca foloseai pe Windows multe jocuri s-ar putea sa nu-ti placa (nu prea gasesti jocuri asa ca si pe Windows, dar daca vrei neaparat folosesti Bootcamp si pui Windows).....Finder-ul e destul de diferit de Windows Explorer dar te obisnuiesti...Safari este impecabil deci nu vei avea nevoie de un alt browser.......Sper ca cele de mai sus sa ajute ;)