PDA

View Full Version : Rugaminte 3GS

coolcut
09-06-2012, 08:36 AM
Va salut dragi colegi si multumesc pentru primirea in randurile voastre.
Am ajuns aici avand evident nevoie de ajutor.

Povestea e lunga, incerc sa rezum cat pot.

Am luat de la o prietena un 3GS codat pe Statele Unite. Ea a cumparat personal acest telefon de acolo chiar cand a iesit pe piata. Inainte sa mi-l dea mie a vrut sa stearga tot din el si chiar a sters, inclusiv iOS-ul.

Un prieten s-a chinuit vreo 12 ore cu telefonul, a reusit sa imi puna iOS 4.1 cu baseband de ipad. Dupa 6 luni fara GPS si fara sa mai pot instala aplicatii noi (care voiau iOS mai mare de 4.3) am recurs la amabilitatea unui alt prieten care a zis ca poate sa imi puna 5.1.1 pe el. Asa a si facut, insa tot cu baseband de iPad. N-a reusit alta varianta.
Acum, prima obsevatie este ca bateria scade aproape de 2 ori mai repede decat cu 4.1. Sunt oprite sincronizarile, tot ce inseamna push, location services, etc. Si totusi bateria scade in draci, este normal acest lucru?

Bun, sa revin la ceea ce vreau de fapt:

Cazul ideal pentru mine este sa pun pe acest telefon iOS 4.3, dar trebuie sa ii fac si activare si decodate si downgrade de baseband. Este posibil acest lucru? Daca da, imi puteti spune pasii exacti sau sa ma indrumati cu un link catre un astfel de tutorial?

In cazul in care nu pot sa pun iOS 4.3, voi ramane la 5.1.1, gasesc o metoda de decodare prin care sa am si GPS?

Multumesc pentru timpul acordat!

tiberiuboboc
09-06-2012, 09:31 AM
Poti pune 4.3 doar daca ai shsh blobs salvate pentru acest ios. De asemenea exista si solutie de downgrade de la bb de ipad la 05.13.04 decodabil cu ultrasnow. Exista tutorialde downgrade bb ipad foarte explicit pe forum. Nu pot sa- ti dau link ca sunt pe telefon si e mai greu.

coolcut
09-06-2012, 08:31 PM
Multumesc Tiberiu!

Nu am nimic pentru 4.3, deci sa inteleg ca iese din calcul.

Pentru 5.1.1 am citit tutorialul, dar am o intrebare: Din lista specificata, descarc pentru telefonul meu si versiunea de iOS un anume iTunes?

tiberiuboboc
09-06-2012, 09:09 PM
Daca nu ai SHSH pentru 4.3 nu incerca ca nu reusesti. Nu iti trebuie o anumita varianta de iTunes, este buna ultima.
Pentru downgrade bb de ipad foloseste acest tutorial (http://www.idevice.ro/2012/06/18/tutorial-downgrade-baseband-ul-06-15-00-al-iphone-3g-si-iphone-3gs-folosind-redsn0w-0-9-14-beta-1-windows-mac/).

mikeru
09-06-2012, 10:49 PM
ai un SIM de ATT?

dacă nu, vei avea nevoie de hacktivation. tutorialul ăsta http://www.idevice.ro/2012/05/26/tutorial-untethered-jailbreak-si-unlock-ios-5-1-1-pe-iphone-ipad-si-ipod-touch-cu-sn0wbreeze-2-9-4windows/

la pasul 7 bifezi Activate The iPhone