PDA

View Full Version : Decodare pe IMEI

Moise
09-18-2012, 02:59 PM
Salut
am dat si eu imeiul la cineva sa il decodeze si intre timp incerc sa aflu care sunt pasii urmatori dupa ce imi spune ca e decodat. Si am gasit doua pareri:
- prima spune ca il conectezi la itunes, lasi sa il detecteze, deconectezi de la itunes si lasi 10 secunde, dupa care conectezi iar la itunes si gata.
- a doua parere spoune ca il conectezi si dai un restore. Si aici am eu intrebarea de baraj: dai restore direct si duce ios laultime versiune DAR si basebandul la fel, la ultime versiune. Si daca nu ti-a fost decodat dar ai dus basebandul sus, atunci il faci caramida.
Intrebarea este: poti da restore cu un IPSW custom, astfel incat sa pastrez basebandul, si sa las portitza deschisa pentru gevey ?

Mentionez ca am deja ios 5.1.1., numai ca de fiecare data pastrez bazebandul intact.

crys18
09-18-2012, 03:03 PM
Deci dupa ce iti spune ca sa decodat, bagi cartela in el:
- e posibil sa prinda reteaua fara activare
- e posibil sa iti ceara activare si sa il activezi cu itunes sau prin wifi
- daca tot nu reusesti sa ii faci activarea, sau iti da "no service" ii dai un restore curat la ultima versiune din Itunes, si da faci si update la baseband dar este foarte util pentru a avea un semnal mai bun si a rezolva unele buguri gsm...