PDA

View Full Version : iphone 4s: unlocked vs. restoring settings

inacica
09-27-2012, 10:17 PM
Ciao!
Am o problema cu iphone 4s, iOS 5.0.1, care l-am cumparat unlocked din USA. de ceva timp se descarca bateria foarte foarte repede, nici o zi nu ma tine. Il utilizez destul de putin, pe net stau seara putin, in rest pe post de telefon, 2-3 apeluri pe zi. Uneori ascultam si muzica, dar de cand se descarca , numai.. I-am pus pe off o gramada de functii( din ce am citit pe net) , dar tot degeaba, exact la fel se comporta. Telefonul are jumatate de an de cand l-am luat (nou) si se descarca asa repede de vreo 2 saptamani. Am mai citit ca o solutie ar fi restore settings. Intrebarea este: daca ii dau restore settings, se lock-uie inapoi telefonul?
Stiu sigur doar ca daca ii fac update la iOS, se lock-uie inapoi.

Multumesc,

Man
09-27-2012, 10:28 PM
Daca este neverlock nu se codeaza, daca este decodat SAM, GEVEY etc pierzi!
Daca ai jailbreak nu se recomanda facut reset settings, pentru ca se blocheaza intrun infinite lup daca mai tin eu minte bine!

Sent from my iPad using Tapatalk HD!

inacica
09-29-2012, 08:06 PM
Mersi,
Telefonul era locked si apoi facut unlocked..... (nu a fost neverlocked) Jailbreak nu i-am facut. ai idee ce as putea face sa nu mi se mai descarce bateria asa repede?? telefonul era chiar nou, din magazin a fost cumparat (SUA), si ma tinea cam 3 zile bateria primele luni, acum doar de dim pana seara, fara sa fac nimic pe el( maxim 15 min vorbit la tel).

Multumesc mult,

Man
09-29-2012, 08:51 PM
3 zile, nu stiu! Cam mult zic eu.
Ca sa te tia mai mult, daca ai incercat sa opresti gps, blluetooth, wifi, 3g, sa renunti la jailbreak, nu mai stiu.
Poti incerca sa schimbi bateria cu una compatibila...

1nfiniteew
09-30-2012, 03:01 PM
Pe 4S am SAM + JB [Normal] Si din greseala sora mea a dat Restore settings , a aparut imaginea aia de activare dar totul a mers ca inainte doar ca toate chestiile instalate din Cydia erau puse pe Off.

Alex Ionita
10-08-2012, 08:22 PM
Cred ca am spus tot inca din titlu. Ma poate ajuta cineva,cum as putea sa il deblochez,pentru ca vreau sa imi bag vodafone in el. IMEI meu este 99 000101 109540 3. Daca puteti sa imi spune-ti cum si cat ma costa,as fii foarte recunoscator!

Man
10-08-2012, 08:35 PM
Cauta in sectiunea comerciala/decodari si intreaba acolo, din cate stiu se face contracost(aflarea retelei) 3.