PDA

View Full Version : Incarcatoare iPhone - care e cel mai bun?

paulalex93
10-06-2012, 09:59 PM
Salutare! Am o intrebare: am fost azi la un magazin sa comand incarcator priza original pentru iphone-ul meu 4 si mi s-au oferit 2 posibilitati:
prima e incarcatorul acela micut , cu care vine si telefonul , adica model A1300;
a doua e un incarcator mai mare , model MB051ZM/A.
Domnul de la magazin a zis ca cel mai mare e mai bun , oare asa sa fie? Ce parere aveti , care sa il comand?

tiberiuboboc
10-06-2012, 10:04 PM
E vorba de mAh pe care ii scoate. Cu cat sunt mai multi cu atat se incarca mai repede. Eu personal nu sunt de acord ca daca il incarci mai repede este mai bine pentru acumulator. Dar as cumpara un charger cu mai multi mA iar din cand in cand as incarca telefonul prin USB de la PC.

paulalex93
10-06-2012, 10:06 PM
pai faza e ca la ambele scrie la output : 5v~1A. sa fie la fel? ma indoiesc ca sunt identice in performanta dar body-ul e la unul de 3 ori mai mare

Grassone
10-06-2012, 11:28 PM
E varianta de incarcator care se vinde la pachet cu ipod 2g si eu l-am folosit la iphone 3g si eram f multumit de el, acu am incarcator mic si e obosit rau, ia-ti pe cel mare si vei fi multumit, sfatul meu ;)

Sent from my iPhone 4s using Tapatalk

danpuff
10-07-2012, 08:39 PM
Salutare! Am o intrebare: am fost azi la un magazin sa comand incarcator priza original pentru iphone-ul meu 4 si mi s-au oferit 2 posibilitati:
prima e incarcatorul acela micut , cu care vine si telefonul , adica model A1300;
Domnul de la magazin a zis ca cel mai mare e mai bun , oare asa sa fie? Ce parere aveti , care sa il comand?

citisem pe undeva ca incarcatoarele incarca diferit continusau impulsiv(ceva de genu)
adica unul incarca continu iar celalalt prin impulsuri(daca gasesc articolul il postez aici)

pana atunci o sa fac niste probe
detin ambele incarcatoare

Grassone
10-07-2012, 09:55 PM
Eu sunt sigur ca cel mare incarca mai repede si imi lasa impresia ca incarca mai bine

Driver07XYC
10-10-2012, 01:23 PM
Eu mi-am cumparat de la Orange cu 160 ron, un set de incarcatoare originale, pentru voiaj. Pachetul contine 6 tipuri de adaptoare si un cablu usb. Adaptorul pe care il folosesc este tin tipul mai mare.

Grassone
10-14-2012, 10:36 PM
M-am interesat la cineva care se pricepe si a zis ca incarcatorul mare incarca mai repede pt ca are mai multi amperi.. Nu se strica nimic nu e nici un fel de problema

paulalex93
10-14-2012, 10:50 PM
au la fel de multi amperi. M-am uitat pe amandoua si au aceleasi specificatii : 0.5V~1A asa ca banuiesc ca sunt la fel.

Grassone
10-21-2012, 07:38 PM
Probabil ca asa scrie dar testat cica arata altceva

Laurentiu Utiu
12-04-2012, 08:59 PM
Eu imi incarc cele 2 telefoane (4s) cu incarcator de Ipad. Cele de 10 w si 2.1A (2100mAh). Poate sa apara vreo problema?
De incarcat se incarca foarte repede telefonul, de 2x mai rapid ca cele de 1A.
Dar poate sa distruga mai repede bateria la telefon?

Sent from my iPhone4S using Tapatalk

Hybrid
12-11-2012, 12:07 AM
Eu imi incarc tabletele si telefoanele de pe unde apuc si nu au nici pe dracu.

crys18
12-28-2012, 12:41 PM
In incarcatorul de iphone 4 bag si iphone 5, si tableta si galaxy s3 si 4s si nokia asha 311 si nare nici pe dracu' :))

basualdo
02-27-2013, 03:00 PM
Am trei incarcatoare diferite toate pt iphone dar cred ca unul dintre ele a fost candva in pachet la un 3g - 3gs. Toate merg foarte bine, dar prefer sa il incarc la calculator.

apple.center
03-30-2013, 01:06 AM
Eu imi incarc cele 2 telefoane (4s) cu incarcator de Ipad. Cele de 10 w si 2.1A (2100mAh). Poate sa apara vreo problema?
De incarcat se incarca foarte repede telefonul, de 2x mai rapid ca cele de 1A.
Dar poate sa distruga mai repede bateria la telefon?

Sent from my iPhone4S using Tapatalk
Nu, nu te ingrijora, nivelul de curent care intra in baterie este reglat de sursa device+ului, filtrat apoi de electronica bateriei.

apple.center
03-30-2013, 01:08 AM
Recomand MB051ZM/A piesele electronice sunt de calitate mai buna, este construit mai trainic, este mai fiabil, mai rezistent, Ónsa de Óncărcat bateria o incarca la fel.

miraoiumihai
11-22-2013, 12:06 PM
Stie cineva ce diferente sunt (fizic) intre un cablu original de iPhone 5 si o copie? Daca in momentul testarii efective nu afiseaza mesajul de avertizare, este posibil ca acesta sa apara la a 2,3,5,n utilizare?

calinnnn
11-26-2013, 04:07 PM
uitandu-am acum la un cablu original lighting si la unul fake, observ ca fake-ul are plasticul din care iese mufa care intra in telefon mai mare. Iar mesajul de avertisment ca cablul este fake apare de prima data cand il bagi in telefon