PDA

View Full Version : Problema update de la iOS 4.3.1 la iOS 5.1.1

Staff
10-27-2012, 01:34 AM
Salutare. Sper ca am postat unde trebuie si ca voi gasi o solutie cu ajutorul vostru. Am un iphone 4, bb 04.10.01, iOS 4.3.1 si doresc sa fac update la 5.1.1. Am incercat sa fac update si cu redsn0w si cu sn0wbreeze si nu am reusit deloc. Simptome pentru prima varianta : respect pasii conform tabelului de jailbreak de pe site, iar dupa reboot, cand incepe in mod normal instalarea iOS-ului, apar informatiile pe ecran negru (gen MS-DOS), adauga din ele si la un momentdat se blocheaza, iar dupa 10 minute reboot si totul decurge ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat (adica revine la 4.3.1). Am incercat treaba asta de multe ori si aceeasi problema apare. Cu sn0wbreeze primesc erori de genul "firmware corrupt, error 160x etc). In concluzie am ramas fara idei si sunt deschis solutiilor voastre. Multumesc

alexxandru123
10-27-2012, 02:29 AM
Asta pentru ca nu ai facut custom firmware folosind fisierul shsh. Daca nu-l ai nu poti face update la 5.1.1 pentru ca Apple nu mai semneaza ios-ul 5.1.1 . Deschide cydia (daca ai jb facut) si vezi ce variante de shsh iti apar sus.

Staff
10-27-2012, 03:04 AM
Am shsh-urile salvate in PC. Am variante de shsh in cydia de la 4.3.1 pana la 5.1.1r1. Ce tutorial ar fi mai recomandat sa folosesc pt custom firmware?
.............
Revin in legatura cu shsh-urile. Se pare ca ce aveam eu salvat ca fiind shsh nu era ceea ce trebuie!? Am descarcat iFaith 1.4 si am salvat shsh.blobs, dar cand incerc sa fac custom ipsw imi cere iOS 4.3.1 si nu 5.1.1. Daca astea sunt shsh-urile, atunci ceea ce am salvat eu, anume "1585129512238-iphone3,1-5.1.1.shsh" (+ celelalte versiuni. am postat denumirea acesteia pt ca de asta sunt interesat) ce sunt? Sunt putin in ceata dupa ce am folosit iFaith.