PDA

View Full Version : MacBook Pro

DjFuN
11-20-2012, 10:07 PM
Salut baieti. Detin un MacBook Pro. De o bucata buna de timp laptopul se incalzeste foarte tare, iar ventilatorul scoate un zgomot de parca ar vrea sa isi ia zboru...este destul de deranjant..Si un videclip pe youtube daca vad...ventilatorul incepe se zboare..Exista vreo remediere in cazul acesta?

Man
11-20-2012, 10:09 PM
Poate ar trebui pentru inceput curatat cooleru ca la orice notebook, poate si schimbat daca e defect?!

Sent from my iPad using Tapatalk HD!

DjFuN
11-20-2012, 10:36 PM
Nu are praf cooler-ul...Defect? Inca invarte...dar numai ca merge la rotatii foarte mari. Posibil sa fie un semn ca trebuie schimbat?

Man
11-20-2012, 10:47 PM
Are turatii sau haraie/baraie mai tare? Nu este nici un program sa-i monitorizezi turatiile, gen speed fun sau (fan) nu mai tin minte!?
Poate trebue schimbata pasta termoconductoare, ca la laptopurile obisnuite?

Sent from my iPad using Tapatalk HD!

tiberiuboboc
11-20-2012, 10:55 PM
Si eu am un dell cu aceleasi simptome. Nu ma pricep la MAC-uri dar cred ca este acelasi lucru. Pentru inceput ar trebui curatat si uns (gresat) coolerul. Daca tot asa va face trebuie schimbat pentru ca vei ajunge in situatia in care vei avea parte de restarturi din cauza creşterii temperaturii.

danpuff
11-20-2012, 11:41 PM
Ai incercat SMC reset? Vezi si pe youtube e un filmulet foarte explicit

DjFuN
11-20-2012, 11:45 PM
ce reprezinta acest reset smc?

danpuff
11-21-2012, 12:07 AM
cred ca se preteaza si pentru tine
citez de pe site ul apple
°Fans
The computer's fans run at high speed although the computer is not experiencing heavy usage and is properly ventilated.°
ai pm cu pagina

poiana
12-07-2012, 08:41 PM
Salut,am un macbook pro 13.3 2011 si am o problema,cand il aprind apare un folder cu un semn de intrebare in el si palpaie,daca ma poate ajuta cineva astept un raspuns,ms mult

danpuff
12-07-2012, 10:11 PM
nu are sistem de operare.. sau e defect hard disk-ul

poiana
12-07-2012, 10:33 PM
Salut,l-am dus in arad la mai multe magazine de calculatoare si mi-a spus ca are ceva parola si ca nu poate sa il faca doar in SUA si costa 150euro. Nu stiu ce sa mai fac cu el!

Hybrid
12-08-2012, 07:11 PM
Urmeaza pasii astia:
-Cureti Coolerul cum au spus si ceilalti din inaintea mea.Este prins doar in 2-3 suruburi si intr-o mufa care o scoti incet din placa de baza.
-Un screenshot din Activity monitor ar ajuta.
-Intaleaza iStat menus si vezi ce temperaturi ai.
Iar cu Youtube-ul sau alte site-uri care folosesc Flash este normal sa omoare un Macbook indiferent de perfomanta sa(Nu este prea "friendly"
OS X cu Flash player

Service Macbook
10-24-2013, 10:56 PM
Nu are praf cooler-ul...Defect? Inca invarte...dar numai ca merge la rotatii foarte mari. Posibil sa fie un semn ca trebuie schimbat?
Verifica procesorul cum sta? apare cumva 300% ? bateria este ok? din ce an/model e laptopul?

Salut,l-am dus in arad la mai multe magazine de calculatoare si mi-a spus ca are ceva parola si ca nu poate sa il faca doar in SUA si costa 150euro. Nu stiu ce sa mai fac cu el!

se poate face si la noi in Romania ;)

Man
10-24-2013, 10:58 PM
Mi-se pare sau faci post-hunting, poate te opresti...

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Service Macbook
10-24-2013, 11:16 PM
Post hunting? cu ce? printre randurile citate am intrebat nivelul de incarcare al CPU,si in ce stare e bateria,ce mode este macul, toate 3 sunt intrebari cat se poate de tehnice si la subiect ...Mac urile spre deosebire de laptopurile obisnuite folosesc un power management foarte complex,care la oricare problema de functionare pune sistemul in "avarie" ,primul lucru pe care l face e: sa tureze ventilatorul la maxim...si cu asta am incheiat vanatoarea de posturi. O seara buna!

Man
10-24-2013, 11:24 PM
Pentru ca este un theard de 10 luni!
Sau iti faci posturi?

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Service Macbook
10-24-2013, 11:36 PM
Sincer...1.nici nu am observat(pe a 2 a pagina un topic de 10 luni?!)sunt a 2 oara pe forumul acesta...
2.am cautat sa raspund la cateva probleme de natura "hardware" tehnice, sunt nou pe aici,imi pare rau daca am dat impresia ca vreau sa fac posturi...
3. Nu ma deranjeaza,daca e considerat post-hunting chiar va rog stergeti toata discutia.
O seara buna!