PDA

View Full Version : Instalare Windows pe Macbook Pro

Hybrid
11-22-2012, 12:35 AM
Salut , as vrea sa instalez Windows pe un macbook pro 13 inch Late 2012dar problema este ca in locul unitatii optice am un HDD, se poate cumva instala de pe un USB stick prin bootcamp ?

xvanity
11-24-2012, 05:02 PM
Se poate, eu am un mac mini care nu are dvd, si am instalat windows 8 in bootcamp, windowsul era pe usb. USB il poti face bootabil sau de pe alt calculator, folosind programe gratuite, sau chiar de pe mac.

ad3lin
11-24-2012, 10:34 PM
Si eu confirm ca merge, la mine nu merge cand memory stick-ul cu windows nul conectez in aceasi locas usb, nu stiu daca este o problema comuna sau numai a mea.

Sent from my iPhone using Tapatalk

xvanity
11-26-2012, 03:13 PM
@ad3lin: adica tu ai Windows instalat pe memory stick, ca nu inteleg. Cred ca Hybrid se referea la instalare de pe memory stick, nu pe memory stick. Eu am intampinat o alta chestie legata de ce spuneai tu, daca un hdd extern sau memory stick este conectat la mac, nu mai booteaza in Windows. Pe mac booteaza fara probleme, insa pt a intra in windows trebuie sa deconectez totul inainte.

mike342701
11-29-2012, 09:01 PM
Salut , as vrea sa instalez Windows pe un macbook pro 13 inch Late 2012dar problema este ca in locul unitatii optice am un HDD, se poate cumva instala de pe un USB stick prin bootcamp ?
Era pe vremuri un program cu care puteai instala windows 3.1 pe mac. Nu mai stiu cum era denumit... In tot cazul cand totul parea ok si tocmai te pregateai serios de instalare, pe mac aparea o fereastra in care scia ceva de genul:" NU AI ALCEVA MAI BUN DE FACUT?"
Parerea mea este sa lasi OS X.xx asa cum e lasat de fabrica cu update-urile la zi. Si asa Windows creaza probleme, vrei sa te incarci de Doamne-ajuta?
Eu am patit-o cu BootCamp, s-a luat curentul(suntem in Romanica), era in windoze, jucam solitaire sau nu's ce dracu mai faceam si zbang.... surpriza. Cand a verit corentu' cioaca lu Mandache.... NIMIC, nici MAC ce sa mai zic Windoze. Asta intr-o sambata. Pana duminica nu am reusit sa fac nimic. Era in bucla, ajungea la parola de administrare si dupa ce o introduceam se restarta. De zeci de ori. Daca nu era luni dimineata Dl Ciortea si acu restarta. Solutia a fost sa repun sistemul, sa ma asigur de mediu de backup si sa ma jur ca nu mai pun WINDOZE pe MAC. E pacat!
Cu stima,

Hybrid
12-05-2012, 05:07 PM
Am reusit simplu si usor fentand bootcamp-ul montand ISO-ul de la windows iar dupa ce am dat next mi-a aparut sa bifez "Create a bootable Windows installer disk" Multumesc pentru raspunsuri baieti