PDA

View Full Version : Aplicatia Iwidget si metode de activare/setare

Laurentiu Utiu
11-30-2012, 07:22 PM
http://img.tapatalk.com/d/12/12/01/yheze2yt.jpgFolosesc tweakul Iwidget din Cydia impreuna cu "ForecastTouchS Iwidget" insa nu pot seta locatia pentru vreme nicicum. Stie cineva cum se face?
Mentionez ca in aplicatia nativa a iphone-ului "wheater" e setata locatia mea....desi nu sunt sigur ca tweakul "citeste" de acolo locatia. Serviciile de localizare sunt de asemenea activate...Momentan locatia e setata pe Tel Aviv

Laurentiu Utiu
12-09-2012, 02:14 AM
Am descoperit cum se face.
Aveti nevoie de aplicatia Ifile( se gaseste in Appstore) sau SSH+Winscp.
Pentru instalarea tweakului Iwidget din Cydia aveti nevoie de jailbreak.
Asa cum stiti probabil in Cydia se gasesc diferite pachete de mini-tweakuri pentru Iwidget (ceasuri, vreme meteo, slideshow de poze,etc.
Vom lua ca exemplu tweakul "ForecastTouchS".
Se deschide aplicatia Ifile si se navigheaza spre Root/User/Library/Iwidget. Aici veti gasi toate iwidget-urile instalate.
Selectati "ForecastTouchS" si veti gasi un fisier denumit "Config.js". Dati click pe el, va aparea o mini fereastra si selectati "Vizualizatorul de text". Dati editare si acum va va lasa sa modificati fisierul. Intre timp trebuie sa cautati codul weather specific orasului vostru pe weather.yahoo.com. Vom lua exemplu Bucurestiul. La search scrieti Bucuresti , selectati si in bara de navigare a browserului vostru va aparea un alt link care contine si codul vostru. Pentru Bucuresti codul e 868274.
Acest cod il copiati in fisierul "Config.js" deschis la "var locale= " . Stergeti ce aveti aici si treceti codul vostru". Dati "Ok" , iesiti din Ifile si dati respring la telefon. Acum aveti setata locatia voastra.
Daca cumva locatia nu se schimba atunci inchideti fereastra Iwidget si activati-o din nou.
Daca aveti nevoie de ajutator va stau la dispozitie.
Aceasta modificare se poate face pentru orice Iwidget instalat( pentru vreme meteo).
3059306030613062

Sent from my iPhone4S using Tapatalk

Man
12-09-2012, 02:19 AM
Multumim ptr lamuriri!
:)
Ai +rep de la nenea!
:p

Sent from my iPad, with love from Russia!

Catalyn
12-09-2012, 02:42 AM
O intrebare : nu simti ca iti merge telefonul mai greu cu acest tweak? + tema, etc....

Laurentiu Utiu
12-09-2012, 02:49 AM
Deloc. Merge bine. Probabil ca toate acestea iti ocupa vreo 10 mb din memoria ram a telefonului, insa nu il ingreuneaza. Cel putin la mine asa e....
O sa postez si un clip video sa vedeti cam cum se misca telefonul.

Sent from my iPhone4S using Tapatalk

Laurentiu Utiu
12-09-2012, 02:50 AM
Bad post

Catalyn
12-09-2012, 02:56 AM
Nu e nevoie, eu m-am lasat de asa zisul jb. incepuse sa dea crash-uri, si tot ce ma enerva e ca nu puteam scapa de cydia decat cu update de iOS....

Merlin
12-09-2012, 03:48 AM
Super, mersi pentru informatie. Pana acum nu am fost asa interesat in acest tweak dar m-am apucat si am lucrat putin la ForecastTouchS. Am tradus totul in romana am pus si o optiune pentru selectarea limbii in romana si acum incerc sa fac GPS-ul sa mearga. In cazul in care nu reusesc sa fac GPS-ul sa mearga, il las asa sa isi seteze fiecare locatia avand codul respectiv. O sa fac fisierele publice sa il poata avea oricine in romana. Ai + rep de la mine pentru informatie.