PDA

View Full Version : Taxare dublu aplicatii de pe apple store

alexmicky
12-11-2012, 12:14 PM
Buna, am o problema legata de achitionarea aplicatiilor de pe app. store.
Am cumparat doua aplicatii acum 1 saptamana ( whatsApp si carmageddon) fiecare la pret de 0.89 centi bucata, iar cand m-am uitat la tranzactii m-au taxat cu suma de 8.79 ron / aplicatie si mi-au mai retinut si 9 lei pentru fiecare tranzactie. Partea cu 9 lei am inteles ca ii primesc inapoi dupa ce se finalizeaza tranzactia, dar nu inteleg de ce mau taxat dublu pe aplicatiile acizitionate.
Am card in lei la ING, card visa electron, i-am intrebat pe cei de la ING si mi-au transmis ca ei nu au comisioane, eventual poate sa difere putin cursul de schimb, dar in nici un caz dublu!!! Mi-au mai transmis sa iau legatura cu cei de la app.store ca poate au ei ceva comisioane. Sincer nu am citit termenii din app. store cand am fost intrebat daca sunt de acord ( erau o gramada de pagini). Am mai folosit acest card si la alte tranzactii online ( pariuri, achizitii bilete avion etc.)
Am incercat sa sun la nr de tel de pe asistenta app. store http://support.apple.com/kb/HE57?locale=ro_RO&viewlocale=ro_RO#R dar nu este valabil nr.
Va rog sa-mi spuneti daca ati mai patit asa ceva si cum ati rezolvat problema.
Multumesc,

Crailzgfx
12-23-2012, 01:01 AM
Pai. 0.89euro = 3.90ron , 2 aplicatii = 3.90 x 2 = 7.8 . Am auzit ca (si mie mi s-a intamplat) iti ia cu un euro mai mult cand cumperi 2 aplicatii sau mai multe de-odata.