Salut! Pentru a avea access la toate optiunile forumului trebuie sa te inregistrezi aici!
Results 1 to 4 of 4

Thread: OBD 2 scanner

Member Array xvanity's Avatar
    Terminal
    iPhone 7
    Versiune de iOS
    iOS 10.1
    Reteaua de telefonie mobila
    free
    Feedback Score
    2 (100%)
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 0/0

0 Not allowed! Not allowed!

OBD 2 scanner

Buna tuturor,

Vreau sa cumpar un scanner OBD 2 pentru masina mea si vreau sa va intreb daca voi folositi sau ati folosit vreodata asa ceva? Daca da, care scanner e cel mai bun in raport functionalitate/pret si ce aplicatie din AppStore e cea mai buna, fiindca si acolo posibilitatile sunt mai multe. Mersi.
    --------------------------------------
    Stay hungry. Stay foolish

User Array flotouran95's Avatar
    Terminal
    iphone 4S
    Versiune de iOS
    6
    Jailbroken cu
    da
    orange
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Given: 1/2

E universal OBD sau e doar pentru un anume grup de masinii?

Sent from Note 2 using Tapatalk 2
    nu is de sama vorbele
    cind nu se vad faptele

Member Array xvanity's Avatar
    Terminal
    iPhone 7
    Versiune de iOS
    iOS 10.1
    free
    Feedback Score
    2 (100%)
    Thumbs Up/Down

Cred ca universal ar fi ok. Am gasit unul numit KIWI, si probabil ca sunt mai multe. Eu as vrea ceva care sa arate in timp real informatiile prin portul OBD 2, consumul, temperatura, etc, ma rog, ceea ce masina mea suporta. Am un Nissan Navara
    --------------------------------------
    Stay hungry. Stay foolish

Proaspat posesor de iDevice Array
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 2/0

1 Not allowed! Not allowed!
    Reinviu acest thread cu experienta mea legata de OBD, poate ajuta si alti utilizatori. Deci pentru cei interesati sa comunice cu masina mai eficient decat calculatorul de bord, adica pe langa consum si mai cateva informatii sa poata citi chiar toti senzorii de pe masina, sterge erori, diagnoza etc. eu va recomand sa cumparati un modul OBD ELM327 si neaparat pe Wireless, e mai scump dar chiar daca aveti jailbreak si reusiti sa treceti peste limitarile apple legate de bluetooth nu o sa va mearga mai nici o aplicatie decenta cu cele pe BT. Acuma astea universale au cateva limitari, pentru masinile fabricate in EU stiu din experienta ca daca e mai veche de 2000-2001 nu o sa mearga la benzinare, iar la diesel pentru cele mai vechi de 2004 la fel nu merge.

Aplicatii recomandate pe Ipad: Dashcommand este cea mai buna, si daca ai o masina din grupul Ford este chiar perfecta, pe Focusul meu din 2003 imi arata consum, erori si senzori garla, am cumparat-o si nu regret. OBD Fusion este buna cu multe informatii si se conecteaza bine, OBD Facile este moka dar nu prea face treaba buna, Engine Link e buna dar arata urat si IOBD2 e clona de Dashcommand dar suportul pentru ELM327 costa 20$.

Alte aplicatii utile pentru tableta in masina sunt Cartunes - pentru muzica usor de controlat, Waze si Igo, eu cam astea le mai am in plus. Ce nu gasesc este un launcher care sa fie ok pentru masina cum sunt cele de pe android care lanseaza diferite aplicatii dintr-o interfata usor de folosit.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)