Salut! Pentru a avea access la toate optiunile forumului trebuie sa te inregistrezi aici!
Results 1 to 4 of 4
    Proaspat posesor de iDevice Array
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 1/0

0 Not allowed! Not allowed!

Cea mai buna configuratie Apple pentru un developer

Salut!

E primul meu post pe acest forum si nu stiu daca aici e locul potrivit pentru subiect. Rog moderatorii sa mute postul intr-un loc mai potrivit. Multumesc!

Pe scurt:

Sunt un dezvoltator de aplicatii (freelancer) pentru Android si vreau sa intru pe piata iOS. Asa ca am nevoie sa-mi cumpar un computer Apple si aici am o dilema legata de ce configuratie ar fi cea mai potrivita.

Buget
    Sunt pe punctul de a termina o aplicatie Android pentru un client asa ca peste o saptamana voi beneficia de aproximativ $2000 buget maxim pentru un sistem Apple. Sper totusi sa raman pe undeva pe la $1500.

Ce vreau
    Fie un iMac, fie o sugestie pentru o configuratie MacMini+monitor (Samsung, Dell ~1000ron).
    Am nevoie sa fie suficient de puternic pentru a rula XCode si Eclipse (pt Android) la viteza maxima - ma refer in special la emulatoare, pentru ca momentan nu o sa am iPhone/iPad pentru a testa aplicatiile.
    De asemenea ecranul sa fie mare (de aceea am exclus laptopurile din lista) - developerii stiu de ce

+as prefera sa fie ceva NOU pentru a beneficia de suport tehnic maxim de la Apple in perioada garantiei.

Ce NU vreau
    Sa joc jocuri. Intelegeti ideea.
    Portabilitate - nu intentionez sa il scot in parc.

Ce variante am momentan
    1) un iMac 21.5'' (as vrea 27'' dar e prea scump) - 6700 lei de la magazinul oficial Apple (apcom.ro)
    2) un MacMini + monitor Samsung + mouse + tastatura + 8GB RAM- total pe undeva pe la 5335 lei

Bun. Si care e de fapt intrebarea?
    Se merita sa combin un MacMini cu un monitor extern (a carui marime e asadar sub controlul meu) sau compactibilitatea unui iMac isi spune cuvantul la performanta? Se adapteaza bine un monitor non-Apple la un MacMini?

Alte optiuni de a mai limita cheltuielile?

Ati inteles, sper, ca nu vreau ceva "de fita", dar vreau ceva puternic si performant in domeniul dezvoltarii de aplicatii.

Mersi mult in avans pentru orice sugestie!

VIP Array Protektor's Avatar
    Terminal
    iPad2 wifi
    Versiune de iOS
    6.1
    Jailbroken cu
    fara JB
    Reteaua de telefonie mobila
    Orange
    Feedback Score
    1 (100%)
    Thumbs Up/Down
    Received: 21/2
    Given: 36/4

Ia legatura cu @boboc, supermoderator si el se ocupa de asta si cu siguranta te va ajuta.
    "Nu fura !...Guvernul nu agreaza concurenta...!"

iDevice Master Array boboc's Avatar
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 6/3
    Given: 0/0

1 Not allowed! Not allowed!
    Imac e alegerea potrivita, cu ssd/fusion drive neaparat, e foarte important.
    Apoi iMac-ul are ecran mare si placa video dedicata.
    A man should look for what is, and not for what he thinks should be.—Albert Einstein

Proaspat posesor de iDevice Array
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 1/0

Ok mersi! M-am hotarat si eu pana la urma la un iMac 21.5 inch, 2.7GHz, 8GB RAM - cel standard disponibil acum pe apcom.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread