Salut! Pentru a avea access la toate optiunile forumului trebuie sa te inregistrezi aici!
Results 1 to 8 of 8
    Proaspat posesor de iDevice Array
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 2/0

0 Not allowed! Not allowed!

iphone4 iPhone 3GS Downgrade iOS

Buna dimineata,seara,zi,cum vreti sa-i spuneti.
    Sunt nou pe acest forum,am rascolit putin pe aici dar nu prea sunt topic-uri "klumea" din care sa intelegi ceva si m-am decis sa va adresez cateva intrebari , astfel sa inteleg si eu mai bine cum sta treaba,incep cu inceputul.

Am un iPhone 3GS - New Bootrom Serial Number : 880204xxxxxxx (din cate am inteles este compatibil cu BB de iPad).

iOS 6.1.3

SHSH
    4.1
    4.1.3
    4.3.5
    4.3.8
    5.1.1
    (le-am salvat pe un stick acum cateva saptamani cand am incercat sa il decodez ).

Telefonul este codat pe Orange Romania,eu as prefera sa-l folosesc in Vodafone,lucru pe care aproape l-am reusit.
    Am dat restore ca sa am un iOS stock/clean cum vreti sa-i spuneti.
    Am deschis redsnow - jailbrake. (select ipsw,etc)
    Apoi am deschis iar redsnow - am selectat doar "install ipad baseband".
    Apoi am deschis iar redsnow - am selectat daor "downgrade from ipad baseband"
    Pana aici totul a fost ok , tin sa mentionez ca am folosit redsnow 09.xxxxbeta 3.(nu-mi mai aduc aminte exact versiunea dar era ultima).
    Am selectat just boot, am intrat in cydia am dat update la pachete , apoi am instalat ultrasnow fara cartela in telefon , am dat restart just boot.
    am bagat cartela dupa cateva secunde a luat semnal totul era ok.
    Eram entuziasmat , am intrat in appstore mi-am luat "whats app" si la punctul de verificare (trebuia sa primesc un mesaj pe telefon cu un cod si sa-l introduc acolo ca sa pot ultiliza aplicatia) am avut o surpriza am primit un mesaj GOL de la un numar "Unknown" lucru care m-a dezamagit , am trimis un alt mesaj de pe un alt telefon , la fel .
    Am incercat sa apelez , in momentul in care apela imi sarea semnalul si iar incepea scanarea cateva secudne apoi iar semnal iar scanare samd.
    Am dat restore iar am urmat acesti pasi pe care i-am primit de pe modmyi.com , m-am hotarat sa las totul balta pentru ca exista o incompatibilitate cu iOs-ul actual (6.1.3).
    M-am decis sa fac downgrade la 5.1.1 dar surpriza am primit eroare in itunes , un moderator de pe modmyi mi-a spus sa folosesc redsnow pentru restore dar in redsnow imi arata ca "merge",imi pregatea niste fisiere "IBEC . IBSS" sau ceva asemanator apoi primeam dezamagitoare eroare "Redsnow stop responding" si se inchidea .

Astept un raspuns cum sa fac sa imi pun 5.1.1 cu SHSH salvate in calculator , ceva mai detaliat pas cu pas cu programe + versiune etc.
    Multumesc mult anticipat!
    O zi buna va doresc!

VIP Array Protektor's Avatar
    Terminal
    iPad2 wifi
    Versiune de iOS
    6.1
    Jailbroken cu
    fara JB
    Reteaua de telefonie mobila
    Orange
    Feedback Score
    1 (100%)
    Thumbs Up/Down
    Received: 21/2
    Given: 36/4

1 Not allowed! Not allowed!
    In mod normal, le poti trimite cu iSHSH-it din Cydia, prin email, doar ca la orice downgrade face trebuie sa bifezi reinstalarea acelui bb de iPad.
    "Nu fura !...Guvernul nu agreaza concurenta...!"

V.I.P. Array mikeru's Avatar
    Terminal
    iPhone8+ / iPhone6s
    Versiune de iOS
    iOS 11.4.1
    Jailbroken cu
    -
    Orange
    Game Center ID
    n-are
    Feedback Score
    8 (100%)
    Thumbs Up/Down
    Received: 113/10
    Given: 149/0

1 Not allowed! Not allowed!
    nu ma pot abtine: klumea n-ai cautat tu.

http://www.idevice.ro/2012/05/26/tut...-2-9-4windows/

iei ULTIMA VERSIUNE de sn0wbreeze si urmezi tutorialul.

la pasul 5 tu alegi iFaith mode si iti incarci SHSH-urile de pe PC. apoi mergi cu tutorialul mai departe.

sa-mi fie cu pardon, dar tuturora le dau mura-n gura, ca sa aiba informatia "klumea"
    /m.r.
    ți-a fost de folos răspunsul meu? apasă steluța din stānga și spune-mi asta

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

@mikeru , multumesc mult ca mi-ai raspuns.
    Daca voiai sa stau sa caut si sa nu postez topic-uri il faceati site cu tutoriale si nu forum.
    Nu vreau sa par arogant dar am incercat sa-mi rezolv problema,sa ma corectezi daca gresesc.
    Acest tutorial o sa functioneze sau o sa patesc la fel ca la redsnow (se blocheaza la pregatirea fisierelor IBEC-IBSS)??
    Am sa incerc in noaptea aceasta si am sa revin cu un post,multumesc mult pentru raspuns!
    @protektor , nu am jb instalat pe el ca este Tethread.

V.I.P. Array mikeru's Avatar
    Terminal
    iPhone8+ / iPhone6s
    Versiune de iOS
    iOS 11.4.1
    Jailbroken cu
    -
    Orange
    Game Center ID
    n-are
    Feedback Score
    8 (100%)
    Thumbs Up/Down
    Received: 113/10
    Given: 149/0

nu trebuie sa patesti nimic. nici cu redsn0w n.ar fi trebuit.

si daca vrei si raspuns, sa stii ca forumurile se bazeaza pe teme de discutie, nu pe "gherete" deschise pentru fiecare utilizator proaspat inregistrat care are [sau nu] o noua problema.

fa tutorialul, sau citeste.l inainte si revino cu intrebari. cu placere si in limita timpului disponibil, daca stim, te ajutam

/m.r.
    Sent from my iPhone using Tapatalk Free
    /m.r.
    ți-a fost de folos răspunsul meu? apasă steluța din stānga și spune-mi asta

iDevice senior Array
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 12/4
    Given: 0/2

Fara jailbreack nu poti decoda acel telefon, ai instalat ultrasnow? Ai facut ce a zis mikeru? Eu cred ca nu ai facut lucrurile kalumea, urmeaza linkul corect si nu ai sa ai probleme!

I'm using tapatalk.
    Nu am nici un talent anume. Sunt doar extraordinar de curios.

Albert Einstein

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Am citit tutorialul , am mai facut acum ceva timp un ipsw cu ifaith dar pasii erau diferiti - am primit mai multe erori.
    Am sa incerc sa fac altul acum si sa-l pun cu itunes,sper sa mearga , multumesc frumos pentru timpul acordat .

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Am citit tutorialul , am mai facut acum ceva timp un ipsw cu ifaith dar pasii erau diferiti - am primit mai multe erori.
    Am sa incerc sa fac altul acum si sa-l pun cu itunes,sper sa mearga , multumesc frumos pentru timpul acordat .
    @ad3lin,
    Decodarea se poate face prin imei si prin ultrasn0w , am mai instalat ultrasn0w si l-am decodat dar era instabil probabil din cauza iOS-ului (6.1.3) si as vrea sa il fac sa functioneze pe 5.1.1 + jailbrake untethread.
    Am sa urmez link-ul si am sa revin cu un post.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread