Salut! Pentru a avea access la toate optiunile forumului trebuie sa te inregistrezi aici!
Results 1 to 13 of 13
    Proaspat posesor de iDevice Array
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 0/0

0 Not allowed! Not allowed!

Question Achizitionare Iphone 5/5s

Buna tuturor si bine v-am gasit! Dupa o lunga perioada de pauza in lumea Iphone, as dori sa achizitionez un I5 sau chiar 5s. As vrea sa-l iau la mana a 2-a de undeva, dar ma framanta problema cu Icloud-ul.
    Care sunt pasii care ar trebui urmati inainte de a achizitiona un asemenea iphone? Un simplu restore de fata cu fostul proprietar ma scapa de griji? Exista riscul sa ma trezesc cu el blocat dupa ceva timp? Accentuez faptul ca nu mi-as dori un telefon furat in primul rand.
    Multumesc si imi cer scuze daca s-a mai discutat pe forum.
    Ultimul meu iphone a fost un 3gs care a sfarsit victorios in apa la pescuit (am plans dupa el-mai mult de ciuda, il luasem de 3 zile)

iDevice Master Array
    Terminal
    iPhone 6S+ 16Gb & iPad Air 2 16Gb 4G
    Versiune de iOS
    iOS 9.3.1
    Jailbroken cu
    never used
    Reteaua de telefonie mobila
    Vodafone Ro 4G
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/0
    Given: 5/0

Daca ii dai resetare generala si il activezi folosind contul tau nu ar trebui sa apara probleme ulterior. Daca nu accepta resetare generala la telefon, invocand diverse motive, este ceva suspect la mijloc. Sa verifici ecranul sa nu aiba pete (ca urmare a contactului cu lichide) si IMEI-ul de pe carcasa telefonului sa fie acelasi cu cel al placii de baza (din setari).

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Multumesc, aprecitez!
    Momentan nu detin un asemenea cont, imi pot face unul chiar daca nu detin un iphone?
    Resetarea generala e ok daca e data din telefon sau trebuie conectat la itunes?

V.I.P. Array tiberiuboboc's Avatar
    Terminal
    iPhone 6S Plus 64Gb Silver; iPhone 6S Plus 16Gb Gold; iPhone 6S 16GB Gold; MacBook Pro Retina 2015
    Versiune de iOS
    iOS 10.2 beta 2
    Jailbroken cu
    Nu inca ...
    DigiMobil
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 160/30
    Given: 58/1

Resetarea generala (erase all content and settings) este din telefon si presupune revenire la setarile din fabrica, cu iTunes faci restore. Poti sa-ti faci un cont de icluod oricand.

Sent from my iPhone 5S using Tapatalk ....
    Cititi regulamentul forumului! Nu uitati nici de manualul de utilizare al idevice-ului.

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Multumesc tiberiu!
    Inca o intrebare (poate pentru voi tampita), contul de Itunes poate fi folosit ca si cont de Icloud? Adica dupa restore imi cere sa bag un cont icloud..daca bag vechiul cont de itunes (cel facut de pe vremea cand aveam Iphone-ul 3gs) merge?

Terminal
    iPhone 6S Plus 64Gb Silver; iPhone 6S Plus 16Gb Gold; iPhone 6S 16GB Gold; MacBook Pro Retina 2015
    Versiune de iOS
    iOS 10.2 beta 2
    Jailbroken cu
    Nu inca ...
    DigiMobil
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Merge ...

Cititi regulamentul forumului! Nu uitati nici de manualul de utilizare al idevice-ului.

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Tocmai m-am jucat un iphone 5 dar nu am vazut IMEI-ul scris pe carcasa dupa cum zicea @miraoiumihai. Unde mai exact e acel IMEI? Pe spate nu-i...
    Credeti ca site-ul http://iunlocker.net/check_imei.php oferta informatii corecte? (sper sa nu se considere reclama, daca e o problema rog un moderator sa modifice). Cel putin informatia despre Find My Iphone in mod special

Terminal
    Versiune de iOS
    iOS 10.2 beta 2
    Jailbroken cu
    Nu inca ...
    DigiMobil
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

IMEI este scris pe spate, al doilea rand scris marunt, ultimul set de caractere.
    Site-urile care ofera informatii gratuite pe baza IMEI nu sunt sigure, cel mai bine dai IMEI baietilor de aici de pe forum care se ocupa cu decodari. Ei au alte surse si iti pot spune exact.

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Maine ma duc sa-mi achizitionez un Iphone 5s de la o persoana care detine mai multe modele de Iphone, printre care multe blocate in Icloud (ciudat, stiu...), dar am auzit ca omul e de incredere.
    O ultima intrebare: PASII URMATORI SUNT EGALI CU UN RESTORE DIN ITUNES?
    Deschide aplicatia Configurari de pe ecranul principal al dispozitivului iPhone
    CONFIGURARI > GENERAL > RESETARE > STERGETI CONTINUT SI CONFIGURARI > STERGETI IPHONE > Urmatorul pas va cere parola ID-ului cu care telefonul a fost activat dupa care se reseteaza (echivalent cu un restore?)
    Pasii de mai sus sunt egali cu un RESTORE din Itunes? In momentul in care am urmat acesti pasi contul vechi s-a sters? La urmatoarea activare il bag pe al meu si totul e in regula, nu mai exista nici-un risc?
    Daca la ultimul pas se reseteaza fara sa-mi ceara nici-o parola?
    Multumesc ca aveti rabdare cu mine, apreciez!

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Gata, telefonul a fost achizitionat. Restore din Itunes, totul OK! Multumesc celor care m-au ajutat si au avut rabdare cu un incepator! Numai bine!

Terminal
    Versiune de iOS
    iOS 10.2 beta 2
    Jailbroken cu
    Nu inca ...
    DigiMobil
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Bine ai revenit in gasca noastra

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Bine v-am regasit! Multumesc!)

iDevice Master Array energo's Avatar
    Terminal
    iPhone 5s
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 4/0

Atentie marita la contul icloud, sa ai acces la emailul pe care a fost creat, nu uita intrebariile de securitate pt ca poti avea probleme dupa. Lucrez in domeniu si pot zice cu certitudine ca sunt multe deviceuri care " se pierd" chiar de catre cel care le'a achizitionat legal din cauza neglijentei cu care trateaza contul icloud. Sunt foarte multi cei care is cumpara un iphone doar pt "ca sa am si io" isi fac un cont "la vrajeala" ca sa poata instala " feisbocu" iar dupa o vreme plictisit il vinde, dilema apare cand il cumpara cineva care chiar are ceva cunostinte.
    "Nu există o tortură mai nemărginită pentru om ca propriile gānduri"

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)