Salut,

Aproximativ acum o saptamana si jumatate (29 martie mai exact) cineva din familie mi-a spus ca toate mesajele pe care mi le trimite prin intermediul imessage apar la el in terminal ca "not delivered". Verificand in setarile telefonului - imessage - am observat ca era "on", iar sub scria "waiting for activation" (mentionez ca pana atunci a functionat fara nicio problema imessage & facetime inclusiv pe iOS 8.2).
Din ziua respectiva am incercat toate variantele pentru a remedia problema, si anume :

- restore network settings - de foarte multe ori;
- schimbarea cartelei sim (oricum o schimbasem cu 3 saptamani in urma);
- erase all data and settings - cam de 7 ori - over the air sau prin itunes conectat la un computer;
- resetarea serviciilor de telefonie&internet - prin serviciul relatii clienti;
- dupa un restore si clean install si set as new iphone am astepta 24 ore cu serviciul activat (imessage&facetime), dar fara rezultat (a mai generat si cost aiurea) - asta la indicatiile unui consultant apple;
- am apelat la ajutorul celor de la apple atat telefonic cat si prin intermediul chat support - fara rezultat indiferent de solutia propusa;
- am incercat tot ce am mai gasit pe internet (solutii propuse de alti useri)

Telefonul nu are nicio problema, functioneaza perfect serviciul de imessage cu alta cartela. Cei de la Telekom, caci despre ei este vorba au zis ca nu pare a fi nimic in neinregula cu abonamentul meu si ca sunt singurul care a semnalat aceasta problema (banuiesc ca daca erau probleme pe telekom apareau pana acum alte cazuri semnalate).
Abonamentul este nelimitat (apeluri nationale, internationale cat si sms-uri, trafic internet - care oricum este irelevant in activarea imessage-ului - n-ai trafic te legi la un wifi).

Intrebari,idei, propuneri, solutii?