Salut! Pentru a avea access la toate optiunile forumului trebuie sa te inregistrezi aici!
Results 1 to 6 of 6
    Proaspat posesor de iDevice Array
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 0/0

0 Not allowed! Not allowed!

iphone4 Probleme wi-fi dupa update la iOS 8.3 pe iPhone 4S

Salut! Detin un iPhone 4S de ceva timp. O vreme l-am folosit cu iOS 7.1.2, dar m-am hotarat sa trec la 8.3 acum cateva zile. De cand i-am facut update-ul am numai probleme cu wi-fi. Ba nu se conecteaza, ba se blocheaza telefonul cand activez wi-fi, ba nu gaseste nicio retea. In momentele in care se conecteaza din prima la reteaua mea din camera se intampla sa ii pice semnalul la wi-fi si de 10 ori pe minut. Inainte de update mergea perfect. Acum am senzatia ca daca il folosesc intes, telefonul se si incalzeste. Ma poate ajuta si pe mine cineva cu problema asta, e relativ urgent si disperant! Multumesc mult!

Moderator Array SunSetRo's Avatar
    Terminal
    iPhone 6 Plus
    Versiune de iOS
    iOS 8.2
    Jailbroken cu
    N/A
    Reteaua de telefonie mobila
    Orange
    Game Center ID
    SunSetRo
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 107/1
    Given: 66/12

Cum ai pus iOS 8.3? Update sau restore?

Sent from my iPhone 6 Plus using Tapatalk
    Când ești mort, nu știi că ești mort. E greu doar pentru ceilalți... la fel și când ești prost. Philippe Geluck

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Restore si apoi set as new iPhone

Moderator Array SunSetRo's Avatar
    Terminal
    iPhone 6 Plus
    Versiune de iOS
    iOS 8.2
    Jailbroken cu
    N/A
    Reteaua de telefonie mobila
    Orange
    Game Center ID
    SunSetRo
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 107/1
    Given: 66/12

Posibil să fie o problemă hardware și doar în service o poți remedia.

Sent from my iPhone 6 Plus using Tapatalk
    Când ești mort, nu știi că ești mort. E greu doar pentru ceilalți... la fel și când ești prost. Philippe Geluck

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Am recitit niste forumuri de afara, se pare ca nu e nimic hardware, ci tine de ultimul update si se manifesta doar pe anumite telefoane (in functie de S/N). Se pare ca s-ar putea sa fie rezolvat la urmatorul update. Am setat routerul conform instructiunilor de pe site-ul Apple ( https://support.apple.com/en-gb/HT202068 ). Acum nu mai pierde semnalul de loc, insa cateodata nu se conecteaza din prima si trebuie sa ii dau un reset folosind combinatia HOME+POWER. Am inteles ca si redenumirea retelei wi-fi ar putea ajuta in rezolvarea acestei probleme. Daca mai are cineva probleme/solutii va rog sa postati, sa incercam sa rezolvam aceasta solutie.

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Am rezolvat problema în totalitate. Routerul trebuie setat corect din toate punctele de vedere pentru a funcționa, cel puțin asta a fost problema în cazul meu. Voi scrie aici tot ce trebuie făcut, în caz că mai întâlnește cineva această problemă:
    1. SSID-ul: fără caractere ciudate/diacritice/etc/ (ex: Banana12)
    2. În cadrul Wireless vom seta doar canalul 1,6 sau 11, se va folosi un program gen inSSIDer Home pentru a vedea ce canal este liber în zona dvs.
    3. Parola de acces a rețelei trebuie configurată să fie WPA2, cu criptare AES.
    4. Se va seta, de preferință routerul pentru a opera doar în modul N (dacă nu știți ce e modul N, lăsați mixed mode b/g/n)
    5. Pentru un plus de stabilitate, se va acorda terminalului iPhone un IP static.

După un restart la router se va efectua o resetare a configurărilor de rețea din telefon. Succes!
    Dacă vreți să distribuiți acest tutorial acordați credit autorului (alexi9307) și forumului (idevice.ro)

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)