Salut! Pentru a avea access la toate optiunile forumului trebuie sa te inregistrezi aici!
Results 1 to 4 of 4
    iDevice Master Array
    Terminal
    iphone 4s
    Versiune de iOS
    iOS 6.1.2
    Jailbroken cu
    evasion
    Reteaua de telefonie mobila
    orange
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 0/0

0 Not allowed! Not allowed!

Lipsa semnal in modul 3g cu Digi Mobil

Salut !
    Device-ul despre care este vorba este un iphone 4s 16gb 7.0.2 decodat cu gevey sim.
    Problema este urmatoarea :
    Acum cateva zile am decis sa imi portez nr de orange pe digi mobil in ideea de a beneficia de un trafic mai mare de internet ( am luat optim nelimitat cu 5gb de net pe luna la viteza mare )
    Inca din momentul in care am pus simul digi reteau a ramas in mod constant Digi MobilR , acel R din capat insemnand ca este pe roaming national, pe reteaua celor de la vodafone defapt. Totusi, n-ar fi trebuit sa fie asa intrucat stau multa parte din timp in oras, in Iasi, unde cei de la digi spun ca au acoperire.
    Ok, ca sa ma dezmeticesc ii sun si imi spun ca au acoperire pe Iasi deci ma gandesc ca ar fi de la mine problema + ca mi-au mai spus ca la ei, ambele retele de voce si date merg pe 3g si sa-l am activat ca poate asa prind reteaua Digi Mobil ( fara R ).

Problema este urmatoarea, in momentul in care activez 3g-ul pe telefon, semnalul moare complet si dupa multe reset-uri si notificari de activare a telefonului, isi revine, dar doar dupa ce dezactivez 3g-ul ... deci n-am cum sa-l activez.
    Pe de alta parte cand activez datele celulare, acestea se activeaza dar se incarca destul de greu fiind pe gprs.

Am incercat sa pun sim-ul digi pe un iphone 4 neverlocked si cand am activat 3g-ul, au scazut cateva liniute din semnal dar nu complet, insa reteaua a ramas Digi MobileR ( dar eram intr-o zona de periferie a Iasului)

M-am gandit la urmatoarele :
    Daca ar fi o problema de la rsim-ul gevey ar fi trebuit sa am aceeasi problema cand eram pe orange, lucru ce nu s-a intamplat deloc.
    S-ar rezolva problema daca as da un update la soft ( ce versiune de soft imi recomandati ? ) + jailbreak ?
    In caz de ultima instanta, voi plati o decodare, sa fac telefonul neverlocked. e blocat pe tele2 sweden si din cate am vazut ma costa cam 200 lei ..

Astept un raspuns ! Multumesc anticipat !

V.I.P. Array tiberiuboboc's Avatar
    Terminal
    iPhone 6S Plus 64Gb Silver; iPhone 6S Plus 16Gb Gold; iPhone 6S 16GB Gold; MacBook Pro Retina 2015
    Versiune de iOS
    iOS 10.2 beta 2
    Jailbroken cu
    Nu inca ...
    DigiMobil
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 160/30
    Given: 58/1

Foarte multe iPhone neverlocked nu sunt chiar neverloched, sunt codate EMEA (Europa, Midle East and Asia). Ele functioneaza in toate retelele cu exceptia unor operatori care nu sunt recunoscuti (inca) de Apple, iar Digi e unul dintre ei. E posibil sa fie si cazul tau.
    Cititi regulamentul forumului! Nu uitati nici de manualul de utilizare al idevice-ului.

iDevice Master Array
    Terminal
    iphone 4s
    Versiune de iOS
    iOS 6.1.2
    Jailbroken cu
    evasion
    orange
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 0/0

sa inteleg ca este posibil chiar si dupa efectuarea unlock-ului sa am aceeasi problema ? oricum planuiesc sa schimb telefonul, sa trec ori la 5s sau la 6 .. in cazul asta sa caut unul neverlocked si sa-l las asa pe asta

V.I.P. Array tiberiuboboc's Avatar
    Terminal
    iPhone 6S Plus 64Gb Silver; iPhone 6S Plus 16Gb Gold; iPhone 6S 16GB Gold; MacBook Pro Retina 2015
    Versiune de iOS
    iOS 10.2 beta 2
    Jailbroken cu
    Nu inca ...
    DigiMobil
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 160/30
    Given: 58/1

Vezi ca sunt si care decodeaza EMEA.
    Cititi regulamentul forumului! Nu uitati nici de manualul de utilizare al idevice-ului.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)