Salut! Pentru a avea access la toate optiunile forumului trebuie sa te inregistrezi aici!
Results 1 to 14 of 14
    Proaspat posesor de iDevice Array
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 0/0

0 Not allowed! Not allowed!

Ipad Air 2.Situatie ciudata !Help

Am cumparat acum 2 sapt un ipad air 2 lte 64gb de la cineva de pe un site de vanzari.Am verificat tableta cand am cumparat-o nu avea nici un cont de icloud in mom respectiv,rubrica fiind perfect ``goala``.Am verificat pe site la apple la suport tableta dupa serial si aparea in garantie internationala pana in apr 2016.Pers mi-a spus din start ca slotul de sim nu funtioneaza nu citeste cartela dar restul totul e ok.Intr-adevar asa era.Avea ios 8.3 instalat cu jailbreak facut,cateva aplicatii instalate.Am zis acasa din motive de siguranta pana la urma sa ii mai fac un restore pe curat in iTunes si in primul rand sa fac update la ios 8.4 care era superior din toate pdv lui 8.3
    Zis si facut ,doar ca dupa restore m-am trezit intr-o situatie super ciudata.Sa nu uit sa precizez ca inainte de restore-ul in iTunes am intrat in cydia si am folosit noul cydia impactor care a scos si a resetat tot.Cand a revenit imi cerea conectare la iTunes (prin cablu) si nu intelegeam de ce,imediat dupa activare sa observ cu stupoare avea Wifi greyed out.E primul meu idevice care il vad cu ochii mei cu wifi greyed out.Atunci am crezut ca e din soft si am mai facut cum ziceam un restore direct din iTunes.Aceasi treaba.Wifi greyed out,Bluetooth cu spining wheel la infinit si cam atat.Am incercat tot ce se putea,hard reset,inca un restore in dfu mode si in recovery,cateva tips-uri din soft care le-am gasit pe net si care chipurile merg uneori.Nimic.Ba mai mult am incercat si treaba cu frigiderul 5 min care chipurile a avut la unii efect.Nimic.Inainte precizez ca wirlessul functiona super ok.M-am gandit ca pana la urma dintr-o data a cedat si e treaba hardware.L-am trimis la garantie la Noumax dar apare pe icloud.com/activation lock pe on ,ceea ce este total ciudat din mom ce contul meu de icloud nu a fost niciodata atribuit acestei tablete.Nici in lista de dispozitive nu apare.Momentan acestia nu o pot ``procesa`` mai departe avand in sistemul lor un icloud on.Cand a a juns la ei era cu logo-ul pe ecran(de la ultimul update ramasese asa si nu mai vroia sa se activeze ) am trim. asa la ei.Au reusit restaurarea si reactivarea iar la icloud nu apare nimic dar pe activation lock apare ON.
    Care sa fie cauza ?

Alta ciudatenie f mare ar fi ca tableta este 4g...are slot sim,are sus antena cum trebuie,dar nu are imei scris pe spate si nici la about nu apare imei sau meid etc.Apare serialul dar nu si imeiul cum orice ipad cellular are din ce cunosc eu.

Ma gandeam oare este posibil sa fie varianta de Ipad demo ?Dar ce este cu acel activation lock?Sa fi avut in trecut ceva gen bypass,care sincer nu cunosc exact ce prevede ,dar parca nu se putea face restore sau update cand are asa ceva ,plus ca mie la activare nu imi solicita vreo parola de icloud sau sa imi afiseze vreun cont cu stelute ceva ......

Orice parere e bine venita.Multumesc aniticipat

VIP Array dualsimcect's Avatar
    Terminal
    iPhone 7
    Versiune de iOS
    iOS 11.0.1
    Jailbroken cu
    Nu
    Reteaua de telefonie mobila
    DIGI Mobil, Telekom
    Feedback Score
    10 (100%)
    Thumbs Up/Down
    Received: 10/0
    Given: 1/0

Hmmmm...sa fi fost scos modulul 4G pentru a trece de iCloud

iDevice senior Array Dacian's Avatar
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 3/0

Cu siguranta a fost scos acel modul 4G pentru a putea face bypass la tableta. din aceasta cauza tableta nu v-a mai functiona niciodata ca si 4G si anume ca si cellular
    www.mobileunlock.ro
    ATENTIE!!! Site-ul este in metenanta pentru orice serviciu lipsa sau alta problema folositi livechat-ul de pe site

CONTACT
    What'sApp / Viber
    Telefon: 0744205221[/B]

Video demonstrativ stergere cont de iCloud!
    Link: https://www.youtube.com/watch?v=N-AU...ature=youtu.be

iCloud Remove Clean (Fara Lost/Stolen/Erased) iPhone 5 5s 5c 6 6+ 6s 6s+ 7 7+ 8 8+ X - 1000 ron 1-5 zile
    Decodare oficiala orice model de iPhone!

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Multumesc pt raspunsuri.Acea scoatere a modulului 4g,presupune ceva software nu?si este permanenta deci?oare de aici sa se fi defectat si wifi-ul?

Nu inteleg totusi cum se poate sa fac restore la ea daca inca este in serverul apple cu activation lock ON
    Am verificat serialul (ca imeiul neavand nu aveam unde sa il verific) pe vreo 2-3 site-uri ,unul din ce imi amintesc este serialdata.net si acolo spre ex apare cu FIND... Off.

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

ps:Inainte de acel cydia impactor wirelessul ma repet functiona f ok

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Inca ceva sa nu uit sa mentionez nici in Itunes tableta nu aparea cu imei ci doar serialul ...adica o detecta wifi only....dupa serial si pe siteul apple.support tot wifi arata ,nu spune daca este lte sau cati gb are.doar pe alte siteuri figureaza wifi plus lte dupa serial ,sau dupa modelul de placa ,arata la fel si se pare ca ar proveni de pe undeva din moscova ,de la un store.
    Si spre ex am incercat manual sa dau jos 8.4 cellualar ipsw si sa il montez cu shift restore in itunes (in dfu) dar spunea ca firmwareul nu este compatibil cu modelul meu .

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Vad ca acum dupa serial pe apple support apare wifi plus cellular (Dar nu precizeaza capacitataea )dar parca in trecut cand am verificat-o imi amintesc ca aparea doar cu wifi .In fine cert este ca imeiul a fost cumva scos

iDevice Master Array
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Given: 0/1

Se scoate prin metoda Hardware (se umbla fizic in tableta si se scot ceva componente) si din momentul ala tableta nu mai este 4G si nici blocata in iCloud (ea fiind blocata in iCloud pe IMEI si dupa interventia hardware are doar SN care nu e blocat).

La cei de la Apple desigur tableta apare in continuare cu IMEI si ca e blocata in icloud. Ce poti face este sa o duci l aun alt service sa se uite la ea, nu pe garantie.

Recomandare pe viitor:
    Daca nu stiti cu ce se mananca iDevice-urile rugati pe cineva sa va asiste la cumparaturi de genu, inclusiv la upgrade de soft.

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Nu mi-am imaginat ca se pot scoate componente si apoi sa mai functioneze tableta .....Mai ales la air 2 care din ce stiu este un calvar sa o desfaci si displayul este super bine lipit(ai sanse enorme sa il spargi la deschidere conform ifixit) Cum spuneam SN-ul apare si el pe activation lock ON,deci blocat.Doar ca merge fara probleme restorata.
    Nu doresc sa ma laud,dar consider ca am cunostinte peste medie in ce priveste un idevice(poate mai mult pe iphone decat pe ipad) doar ca in cazul de fata greseala a fost intr-adevar ca nu am verificat-o inainte pe activationlock si am luat de buna treaba vazand ca in icloud nu era nici un cont activ (in tableta ).Am verificat doar serialul pe apple support ,aparea valid si in termen de garantie chiar ....si cam asta a fost situatia.

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Update:cei de la Noumax au spus ca au discutat situatia cu cei de la Apple care o pot servisa dar doar cu o dovada de achizitie .....unde desigur intervine problema spinoasa,ca nu am asa ceva(bon,factura etc).Probabil va ramane varianta de reparatie pe cont propriu.....adica in prima faza cred ca schimbarea modului wireless....

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

ps:ceea ce nu stiu in mom de fata este daca ipad air 2 varianta lte are scris pe carcasa pe spate imei-ul,...parca vechile ipad-uri aveau......

Cand am cumparat-o pers mi-a spus ca slotul de sim nu mai functioneaza,adica asa o cumparase la randul sau.Credea ca posibil sa fi cedat vreun pin ceva de pe cititorul sim......
    Asta m-a dus cu gandul ca poate ar fi motivul sa nu fi aparut la about imeiul...desi era putin suspecta treaba,am considerat ca in cel mai nefericit caz va ramane asa linistita wifi only......doar ca din pacate a picat wifi-ul fara un motiv evident ...la un banal restore
    Last edited by symbian_01; 08-19-2015 at 01:29 PM.

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

o prezicare:in prima instanta mi-a fugit mintea la vreo recarosare ceva ...dar SN-ul era acelasi de pe spate cu cel din placa (la about ) deci din privinta asta treaba era ok

iDevice Master Array
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Given: 0/1

Imi cer scuze daca din logul meu ai inteles ca nu ai experienta, eu unu nu ma laud ca am experienta in iDevice-uri , era doar un sfat general pentru toti.
    Legat de dovada achizitiei, nu cred ca poti face mare lucru. Deci ramane o servisare la alt service ne-agreat Apple.

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Are vreo legatura cu acest anunt : http://olx.ro/oferta/vand-schimb-ipa...tml#8f448e8932

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)