Salut! Pentru a avea access la toate optiunile forumului trebuie sa te inregistrezi aici!
Results 1 to 10 of 10
    Proaspat posesor de iDevice Array
    Terminal
    Iphone 6S 64gb Space Gray, Iphone 5s 32GB Space Gray
    Jailbroken cu
    inca nu
    Reteaua de telefonie mobila
    Orange
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 1/0

0 Not allowed! Not allowed!

Garantie anulata Iphone 6s

Salutare. Vreau sa va impartasesc problema mea si solutia neplacuta oferita de cei de la Istyle Pro - Service. Am cumparat acum 3 saptamani un 6S de la Vodafone. Am observat dupa o zi de utilizare (incercand sa ma joc cu noua functie 3D touch) ca ecranul joaca efectiv in partea din dreapta a telefonului. Eram la Bistrita, unde am mai stat 2 saptamani. Luni am dus telefonul la service la Istyle Pro, cel de la constatare se facea ca nu vede, ca nu aude (se aude si un click cand apesi usor pe ecran). L-a primit in service pana la urma pentru constatare, iar astazi, vineri, sa ma trezesc cu un email cum ca garantia a fost anulata pe motiv ca a fost o interventie neautorizata asupra telefonului si au trimis si poze cu telefonul desfacut (de parca as sti la ce sa ma uit). Am sunat pentru lamuriri si mi-au spus ca e problema incepand cu Iphone 6, aceasta cu jocul ecranului si ca, la Iphone 6s, au introdus un lipici care pur si simplu lipeste display-ul de telefon, dar la telefonul meu lipiciul nu exista! OK, n-am nimic impotriva, nu vreau telefon nou, doar sa il reparati, puneti lipici, ii spun eu! Pai nu ca nu exista posibilitatea ca in telefon sa nu fi fost lipici, cineva l-a scos, imi zice el! OK, n-am fost eu, trebuie sa fie un defect de fabricatie deoarece e asa din prima zi, ii spun eu! Dupa care imi explica ca daca trimite telefonul la Apple in USA el va primi respingere de inlocuire si totul e degeaba, prin urmare costul de reparatie este de ~3640 lei, cat a fost pretului lui de nou si garantia va fi anulata.

Vi se pare normal? Am sunat la Apple support si am avut norocul sa dau peste un senior manager care a fost foarte uimit si revoltat in acelasi timp de solutia oferita de cei de la Istyle, de fapt nu de solutie ci de faptul nu mi-au schimbat telefonul direct. I-am redirectionat email-urile si case number de la Istyle si a ramas ca ma contacteaza luni telefonic.

Pareri? A mai avut cineva problema asta?

V.I.P. Array tiberiuboboc's Avatar
    Terminal
    iPhone 6S Plus 64Gb Silver; iPhone 6S Plus 16Gb Gold; iPhone 6S 16GB Gold; MacBook Pro Retina 2015
    Versiune de iOS
    iOS 10.2 beta 2
    Jailbroken cu
    Nu inca ...
    DigiMobil
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 160/30
    Given: 58/1

1 Not allowed! Not allowed!
    Nu, dar e clar ca te poți aștepta la orice. Ca e un fenomen in Romānia cu schimbatul telefoanelor in garanția internaționala la samsarii de telefoane, știe toată lumea, pe OLX nu găsești decāt telefoane "țiplă, schimbate pe garanție la Noumax sau iStyle". Dar dacă nu faci parte din filiera asta e mai greu, trebuie sa ai acte, sa nu fi atins telefonul, sa nu aibă niciun semn etc. Părerea mea!
    Mergi in continuare cu cei de la Apple ...

Sent from my iPhone 6S using Tapatalk ...
    Cititi regulamentul forumului! Nu uitati nici de manualul de utilizare al idevice-ului.

Terminal
    Jailbroken cu
    inca nu
    Orange
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Iti dai seama..in timp ce ii povesteam tipului de la Apple el imi zice pai da, dar asta e problema, ca nu mai e lipici. De asta te-ai dus la ei, nu? Zic da, fix asta am incercat si eu sa le explic celor de la Istyle, dar n-au vrut sa inteleaga.

V.I.P. Array mikeru's Avatar
    Terminal
    iPhone8+ / iPhone6s
    Versiune de iOS
    iOS 11.4.1
    Jailbroken cu
    -
    Orange
    Game Center ID
    n-are
    Feedback Score
    8 (100%)
    Thumbs Up/Down
    Received: 113/10
    Given: 149/0

daca nu a fost cumparat de la iStyle, e mare lucru ca ti l-au si primit in service. iStyle cam primesc in service doar iphone-urile vandute de ei.

eu intotdeauna am avut sorti de izbanda cu Noumax. cere-le celor de la iStyle telefonul inapoi si incearca in cealalta parte. intre timp, afla de la Apple cum se procedeaza cu anularea garantiei, sa nu ai surprize.
    /m.r.
    ți-a fost de folos răspunsul meu? apasă steluța din stānga și spune-mi asta

Terminal
    Jailbroken cu
    inca nu
    Orange
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Nu cred ca are nici o treaba. Nici nu m-au intrebat de unde l-am cumparat. Am avut telefon schimbat pe garantie la Istyle, cumparat din alta parte, fara nici o problema. Dus luni telefon cu problema, ridicat miercuri telefon nou. 2 zile, telefon venit din USA (cel putin asa au zis). Astept raspuns de la Apple, nu as ridica telefonul fara solutionarea problemei pentru ca ma trezesc ca nu mai am garantie dupa.

Terminal
    Jailbroken cu
    inca nu
    Orange
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Concluzia Apple: Cei de la Istyle i-au convins ca a fost umblat in telefon. Si, cum eu nu aveam cum, au gasit un nou vinovat: Vodafone, cei de la care am cumparat telefonul. M-au indrumat sa merg la ei sa cer schimbarea telefonului intrucat sunt probleme cu telefonul Mi-a zis tipul de la Apple sa nu imi fac griji pentru ca exista "Consumer Policy", iar cei de la Vodafone vor schimba telefonul. Cei de la Istyle mi-au zis ca nu au gasit urme de interventie asupra telefonului, dar nu au cum sa dea o alta concluzie decat interventie neautorizata. In prezent astept diagnoza si raspuns Vodafone...

Moderator Array OXXO's Avatar
    Terminal
    A1778
    Versiune de iOS
    iOS 10.3.3
    Jailbroken cu
    fara JB
    Vodafone
    Feedback Score
    1 (100%)
    Thumbs Up/Down
    Received: 35/2
    Given: 15/0

Mie mi se pare incredibil... eu din pacate am avut probleme cu cei care au contract de service cu Vodafone cu doua terminale iPhone. Sper sa o scoti la capat cu ei si sa nu mai fie atat de dobitoci cum au fost in ambele cazuri la mine. Succes oricum!

Terminal
    Jailbroken cu
    inca nu
    Orange
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Revin cu noutati: telefonul a fost reparat de catre service-ul Regenersis dupa ce am lasat telefonul la Vodafone. Conform fisei de service au folosit acel lipici pe care Istyle n-au vrut sa il foloseasca pe motiv ca trebuie sa dea explicatii celor de la Apple. Happy ending!

Member Array
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/0

Salut! Din cate stiu eu si din propria experienta , regenersis service-ul lui Vodafone , nu are voie sa umble in telefoane si ofera telefoane refurbished la schimb.

Terminal
    Jailbroken cu
    inca nu
    Orange
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

E acelasi telefon, aceeasi serie. In fisa de reparatie scrie ca a fost folosit adeziv display pentru rezolvare problema. Acum nu stiu, nici nu mai conteaza.. Cert e ca trebuia schimbat telefonul si nu refurbished, anulat garantie sau reparat.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)