Salut! Pentru a avea access la toate optiunile forumului trebuie sa te inregistrezi aici!
Results 1 to 2 of 2
    Proaspat posesor de iDevice Array
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 0/0

0 Not allowed! Not allowed!

Iphone 6s - Defectiune Camera Fata sau Senzor Lumina ?

Salutare,

Iphone 6s (16 GB) recent cumparat in Iulie a.c. Problema a aparut cred eu, dupa ce am folosit un selfie stick in vacanta saptamana trecuta, nu am facut decat 3/4 poze sa zic. Dupa ce ajung acasa, am incercat sa fac poze cu camera frontala si am observat ca:

1. Nu se mai aude sunetul cand faci poza. ( Nici la camera din spate ). Desi dupa full reset sunetul si-a revenit, dar se aude cand vrea el.
    2. Dupa ce apas buton sa fac poza, ecranul se face alb, si alte nuante de alb, apoi revine la camera.

Poza o face, insa ceva nu este in regula, nu ar trebuii sa se faca alb asa. Am observat ca daca aleg Flash =OFF nu mai face asa.

S-a stricat de la "selfie stick" ? Nu cunosc marca. Dar ce treaba are o simpla mufa ce intra in Iphone cu Camera Frontala / Senzor ??

Se afla in termenul de zile in care il pot returna, sau sa mi-l repare/inlocuiasca... insa daca ma vor lua peste picior le bag telefonul pe gat la cati ban am dat pe el si voi apela si la ANPC daca va fi nevoie.

Are IOS 9.3.4. Am incercat reset la phone de tot, la fel face. De mentionat este ca, daca fac poza in lumina, nu se albeste ecranul, dar daca este intuneric, se albeste ecranul.. si face urat ca si cum ar fi o eroare, sau defect la camera..nu stiu..... Este vorba de acel efect mic, cand faci poza, dupa ce o faci revine la camera..ceea ce nu se intampla cum trebuie.

Nu am scapat telefonul pe jos, are doar 2 saptamani ... Am impresia ca ceva nu e este in regula cu telefonul in general pentru ca si bateria se consuma de la 09 AM pana la 23 seara, dupa doar 3/4 convorbiri telefonice, facebook si alte aplicatii... care nu sunt JOCURI. Nu am niciun joc pe el.

Desi avea tipla, cutia prezenta uzura in poza de mai jos...am zis hai ma ce dracu, imi dau 'astia' teapa ?? Nu ma refer ca este indoita cutia ci cum sau cine a manjit cutia ???

Trebuia sa il refuz atunci pe loc. Greseala mea.

Click image for larger version. 

Name:	0RFxacy.jpg 
Views:	31 
Size:	21.8 KB 
ID:	7507

Oricum tipla aceea se poate pune la loc deci...loc de dat cu capul. Azi ma duc la "dansii" sa incerc sa imi iau banii inapoi daca se poate sau sa mi-l inlocuiasca. Ca de reparat... ce rost are. Dupa IMEI apare OK in ceea ce priveste Apple. Dar telefonul sigur e defect.

Multumesc pentru orice sugestie / informatie.

Proaspat posesor de iDevice Array
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 0/0

0 Not allowed! Not allowed!
    Cand faci o poza cu camera frontala, si lumina ambientala este slaba, telefonul foloseste ecranul pe post de blit, de aceea iti flash-uieste ecranul in diferinte nuante de alb...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)