Salut! Pentru a avea access la toate optiunile forumului trebuie sa te inregistrezi aici!
Results 1 to 3 of 3
    Proaspat posesor de iDevice Array
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 2/0

0 Not allowed! Not allowed!

Question Probleme cu iMessage pe Iphone 6

Buna ziua,
    Va rog sa-mi spuneti daca este posibil ca iMessage sa se dezactiveze singur dupa doua, trei zile de la reactivare si acest lucru sa-l aflu numai daca verific in configurari mesaje.Este posibil ca operatorul de telefonie, respectiv Vodafone, sa-mi dezactiveze iMessage pentru ca la fiecare reactivare sa ma taxeze cu SMS-uri trimise automat catre Apple, sediul din Anglia sau este din cauza IOS 10.02, pe care il am acum?Ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc!

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 2/0
    Given: 0/0

1 Not allowed! Not allowed!
    Nu e o idee stralucita sa dezactivezi. Ceea ce trebuie sa stii este ca iMessage se activeaza foarte frumos si FARA credit, cu singura conditie sa nu aiba de unde sa-l ia. De exemplu, pe prepaid. Nu e o idee buna sa-l dezactivezi pentru ca, la urmatoarea activare, te va taxa din nou 12 centi pentru iMessage, si eventual alti 12 centi pentru Facetime.

Taxarea se face o singura data, la activare. Daca s-ar dezactiva, nu te ajuta cu absolut nimic. Ar fi mai ok sa-l tii activat. Altminteri, cand o sa vrei sa-l reactivezi, te va taxa din nou.

Ce as incerca eu (nu am incercat inca chestia asta, dar nu vad de ce nu s-ar putea), daca nu vrei sa te taxeze la fiecare activare (chiar daca e doar o singura data), este sa faci activarea iphone-ului cu un SIM prepaid, fara credit. Vezi daca merge.

Nu are nicio legatura iOS 10.0.2. Acelasi lucru se intampla si in iOS 9 (si probabil ca si in versiuniel mai vechi)

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 2/0
    Given: 0/0

1 Not allowed! Not allowed!
    Quote Originally Posted by Costin515 View Post
    Buna ziua,
    Va rog sa-mi spuneti daca este posibil ca iMessage sa se dezactiveze singur dupa doua, trei zile de la reactivare si acest lucru sa-l aflu numai daca verific in configurari mesaje.Este posibil ca operatorul de telefonie, respectiv Vodafone, sa-mi dezactiveze iMessage pentru ca la fiecare reactivare sa ma taxeze cu SMS-uri trimise automat catre Apple, sediul din Anglia sau este din cauza IOS 10.02, pe care il am acum?Ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc!
    Sorry, un mic update la postul anterior. As fi vrut sa il editez dar aparent optiunea e valabila doar 5 minute. Nu intentionam sa fac dublu post.

1. Vodafone nu iti dezactiveaza setarea din telefon. Nu ar avea cum. E ca si cum ai zice ca poate operatorul sa-ti dea telefonul pe Silent. E o setare a telefonului. Si cu toate ca da, necesita conectare la serverele Apple pentru autentificare, nu poate operatorul de telefonie mobila sa-ti mute tie optiunea aia pe Off. Asa cum nu poate sa ti-o mute pe On. Tu initiezi chestia asta. Sau sistemul de operare, daca are nevoie de reautentificare.
    2. SMS-urile de activare se trimit de catre telefon, nu le initiaza Vodafone (sau orice alt operator de telefonie mobila). Vodafone nu face altceva decat sa preia cererea (in cazul asta trimiterea mesajului) si sa o realizeze (sa-ti trimita mai departe mesajul). Nu ei aleg serverul. Intamplator cel mai apropiat sever de autentificare este in UK (de aceea se si trimit catre UK si nu Honolulu sau alta destinatie exotica). Telefonul alege serverul in functie de locul in care te afli.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)