Salut! Pentru a avea access la toate optiunile forumului trebuie sa te inregistrezi aici!
Results 1 to 16 of 16

Thread: Iphon se

Proaspat posesor de iDevice Array
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 0/0

0 Not allowed! Not allowed!

Iphon se

Salut

am o problema cu un IPHON SE "batran " de 3 zile ,daca am castile conectate nu pot auzi nici o convorbire ,contorul mergand, asa imi dau seama ca persoana apelata a raspuns,castile nu sunt defecte 100% iar daca ii dau reset la telefon ecranul ia uneori culoarea albastra ,sau are 2 nuante de gri un gri inchis si unu deschis sau alb sau are niste dungi paralele foarte dese in 2 culori.
    Vechimea telefonului este de 3 zile deoarece am dus unul similar la reprezentanta APPLE ptr o situatie similara telefonul fiindumi schimbat cu unul nou deoarece vechiul telefon nu a putut fi reparat avand problem la placa de baza.
    Exista 3 variante or cei de la service nu miau schimbat telefonul vech ori IPHON SE are o problema generala sau sunt eu cel mai ghinionist client.
    Telefonul dupa mine este schimbat deoarece arata impecabil iar urme de surubelnita nu sunt pe suruburile lui,raman in discutie ultimele 2 variante ,mai vreau sa mentionez ca la ambele telefoane au aparut situatiile mentionate dupa instalarea IOS 10.1 ,lucru care nu cred sa fie cauza problemei,daca cineva are vreo idee ptr situatiile descries de mine va rog sa imi spuneti

V.I.P. Array tiberiuboboc's Avatar
    Terminal
    iPhone 6S Plus 64Gb Silver; iPhone 6S Plus 16Gb Gold; iPhone 6S 16GB Gold; MacBook Pro Retina 2015
    Versiune de iOS
    iOS 10.2 beta 2
    Jailbroken cu
    Nu inca ...
    Reteaua de telefonie mobila
    DigiMobil
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 160/30
    Given: 58/1

Daca un restore nu rezolva problema si daca ai curatat mufa jack si cea de incarcare de eventuale scame sau mizerii, nu-ti mai ramane decat sa-l duci iar la garantie.

Sent from my iPhone using Tapatalk
    Cititi regulamentul forumului! Nu uitati nici de manualul de utilizare al idevice-ului.

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Sunt curate cele , o sa il duc sapt viitoare ca asta nam timp , sincer mie si rusine sa il duc si pe asta dupa ce lam primit nou nout

Terminal
    iPhone 6S Plus 64Gb Silver; iPhone 6S Plus 16Gb Gold; iPhone 6S 16GB Gold; MacBook Pro Retina 2015
    Versiune de iOS
    iOS 10.2 beta 2
    Jailbroken cu
    Nu inca ...
    DigiMobil
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Mai fa un restore, eventual din DFU mode.

Cititi regulamentul forumului! Nu uitati nici de manualul de utilizare al idevice-ului.

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Daca iti e rusine ca un telefon de 3 zile nu mai merge, dupa ce ai dat o caruta de bani pe el, sigur problema nu e doar a lor

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Mda ,mie rusine de rusinea lor ,azi il duc ...sincer imi doresc 100% sa il schimbe si pe asta ,problema persistand si vorbes f mult la tel ca ma adus in starea sa vreau sa il sparg

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

done... a fost schimbat

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Nu mai inteleg nimic...
    Din pacate IPH primit vineri azi a cedat si asta exact cu aceasi problema descrisa , concluzie al 3 lea tel primit si nici acesta nu functioneaza cand cuplez castile , azi lam dus dinnou la garantie , baietii de acolo se pare ca iam bagat intro situatie fara iesire si ptr ei si ptr mine , inainte de a merge la ei am sunat la vanzator la call center iam descris situatia si iam cerut sa imi prezinte procedura de returnare a sumei platite pe telef , acestia miau comunicat ca trebuie sa optin de la service o hartie de negatie adica o hartie in care sa zica ca produsul este de neinlocuit , buuun la servis cand lam dus azi dupa ce leam prezentat situatia veche reaparuta si pe tel nou de 4 zile leam cerut ca sa incheiem problema cu acea hartie , ei au raspuns la solicitarea mea ca nu imi vor da acel document ei existand ptr a rezolva si de a multumi pe cei ca mine, ok laudabil dar eu ce fac? Nu pot sa merg la ei saptaminal ( cel mai rar ) si sa astept ce? Totodata cei de la service acuma miau zis clar ca nu vor mai inlocuii produsul decat ff greu cu acceptul de data asta daca va fi cazul a celor de la Apple deoarece pe buna dreptate zic si eu ca ei inlocuind deja tel de 2 ori e ciudat sa o faca si a 3 a oara pe aceeiasi problema si la acelasi client situatia fiind similara cu un castig la loto ca si probabilitate , oricum finalul discutiei la service de data asta a fost cu obligatia lor de a schimba si castile de azi in max 3 zile
    Totodata am sunat acum seara dinou la call center la vanzator am recerut rezolvarea situatiei mele prin restituirea sumei achitate fara acea hartie de negatie de la service si mi sa promis un raspuns dupa consultarea unui sef cred de la vanzator situatia mea fiind f ciudata mai ales in contextul zis mai sus ca mi sau inlocuit 2 tel si chiar si in conditiile acestea al 3 lea are aceeasi problema.
    Vreau sa mai adaug ca am eliminat o posibila problema activarea Ip din bekap ptr a elimina orice bug preluat din becap , iar castile si incarcatorul sunt originale , am intrebat la service daca o eventuala stricare a celor 3 tel din cauza unor caderi de tensiune este posibila lucru negat de ei ca sar vedea asta de ei , virus sa preiau pe cele 3 tel sau vreo aplicatie care sa le strice iarasi din discutiile avute au fost eliminate
    Asa ca ....ce dracu se intampla sa merg la biserica?😇

Terminal
    Versiune de iOS
    iOS 10.2 beta 2
    Jailbroken cu
    Nu inca ...
    DigiMobil
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Or fi ele originale, dar sigur nu ai vreun defect la ele? Poate fac vreun scurt ceva care deterioreaza telefonul. Fac si eu ca ei: de trei ori fix aceeasi problema?

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Pai de aia imi schimba castile sa vedem , oricum cand nu am castile tel functioneaza impecabil

Terminal
    Versiune de iOS
    iOS 10.2 beta 2
    Jailbroken cu
    Nu inca ...
    DigiMobil
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Dar incearca alte casti, nu neaparat de iPhone ...

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Daca sunt castile zic ca ei au gresit prin politica de a schimba numai telefonul nu si tot ce contine cutia incarcat + casti daca o faceau la al 2 lea daca castile sunt de vina al 3 lea sa mil deie nu mai intra in discutie

Terminal
    Versiune de iOS
    iOS 10.2 beta 2
    Jailbroken cu
    Nu inca ...
    DigiMobil
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Asta cam asa este, treaba lor ce vor face in continuare, tu ai legea de partea ta. Spuneam doar ca si rezolvare ..

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Quote Originally Posted by tiberiuboboc View Post
    Asta cam asa este, treaba lor ce vor face in continuare, tu ai legea de partea ta. Spuneam doar ca si rezolvare ..
    Am facut azi reclamatie la ANPC ,astept sa vad ce o sa iasa

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Azi in 04.01.2017 am finalizat problema ,am primit banii inapoi pe IPHON .concluzia apelati la ANPC ,dar trebuie sa aveti foarte mare rabdare,dar a meritat nu numai ca am rezolvat problema dar am invatat niste lucruri despre APPLE si IPHON care vi le zic si voua

1 daca exista o problema cu un IPHON ,Aplle(atentie Aplle nu revanzatorul) da banii inapoi daca este vechi de ...8 zile

2 pe perioada garantiei telefoanele care mi sau dat ca si NOI !!! nu erau noi lucru confirmat de magazinul de unde lam cumparat mai précis servicurile primesc de la APPLE tel ptr inlocuiri dar acestea in cel mai fericit caz sunt de genu ecran spart si reparat de APPLE cu piese originale in fabricile lui (sau alte situatii de defecte care se incadreaza in ce am zis la pct 1 adica APPLE preia un telef vechi de max 8 zile pe care il refoloseste reparandul)

3 In cazul meu servisul de pe certificatul de garantie mia dat tel prezentat ca si nou dar era defapt ca in explicatia de la pct 2 DAR CU O DIFERENTA ESENTIALA !!!!servicul era mai cu mot si FOLOSEA TEL REPARATE DE EI !!!!

4 orice produs ca este IPHON sau masina de tuns iarba daca cumparatorul revine in servis cu el de 3 ori cu aceiasi problema vanzatorul conform legii ESTE OBLIGAT SA RESTITUIE SUMA ACHITATA DE CLIENT la cererea clientului

5 avand in vedere ce am zis la pct 4 vreau sa va atrag atentia la finetea cu care mau lucrat cei de la servis,ei stiind ce vam spus la pct 4 pe fiecare hartie care miau dato cand lau receptionat au scris alta cauza desi eu le ziceam acelasi lucru dar in detalii binenteles, ca sa intelegeti va dau 2 exemple numai : eu le ziceam ca am probleme cu castile ca ia tel culori ei pe una din hartii au scris ca am probleme cu castile .iar a 2 a oara cand mam prezentat au scris ca am probleme cu ecranu eu cand am semnat hartiile nu am dat importanta la DETALIU acesta,dar conta in fata ANPCului daca erau facute corect ANPCul dispunea din prima sami deie banii inapoi si nu le dadea 15 zile termen sa imi resolve problema

6 restituirea banilor am optinuto prin forta legii mai précis ANPCul le da termen celor reclamati ca in 15 zile CALENDARISTICE sa rezolve problema,vanzatorul in cazul meu nu a facuto mam dus dinou la ANPC am facut o revenire la reclamatia initiala acestia in ziua respective iau convocat ptr a 2 a zi sa prezinte cum miau rezolvat situatia in 15 zile ,si atunci au inceput sa imi deie SMS. mail si telefon ca sa ma duc sa imi deie telefon, schimbat de la alt servis care nu facea magariile descries de mine la servisul unde am fost eu (mentionat de ei pe cert de garantie) stiinde ce inseamna IPHON schimbat cu unul nou ) am refuzat si leam zis ca nu accept decat banii inapoi sau IPHON 7 si leam facut calculele 5000 roni amenda minima este dublu cat am platit eu pe un IPHON SE si mai putin cu 1700 decat un IPH 7 sa aleaga ei ...si in 1 ora mau resunat ca imi dau banii inapoi numai sa le semnez o hartie ca imi retrag reclamatia de la ANPC

7 APPLE prin servisurile pe care le agreeaza si prin contractele care le face cu ele nu le da voie sa deie NEGATII ptr a putea clientii sa isi primeasca banii daca produsul este defect,ptr cine nu intelege sau nu a fost in situatii de genu un vanzator ca sa deie banii inapoi clientului ptr un produs defect trebuie sa aiba o negatie de la servis .Motivul fiind noi suntem APPLE si rezolvam problema nu trebuie sa iti dam banii,numai ca aici trebe sa zic uraa ptr statul roman care zice da ok dar in 15 zile

CONCLUZIA este daca mergeti in vreun servis cu o problema la un IPHON si vine mecanicu din spate cu un telefon si zice pe un ton de bunic catre tine ca sa te simti favorizat ca iti schimba telefonul cu unul nou taiatio scurt si ceretii sa va aduca altul dintro cutie noua care sa o desfaca in fata voastra ,daca gaseste vreun motiv ca nu poate asa ceva ceretii documente contabile din care sa reiasa cum lea intrat telefonul in gestiune,DAR NU ESTE OBLIGAT SA O FACA legea zice ca trebuie sa iti inlocuiasca tel defect cu unul SIMILAR !!!! dar macar nu va mai iau de prosti

Terminal
    Versiune de iOS
    iOS 10.2 beta 2
    Jailbroken cu
    Nu inca ...
    DigiMobil
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Cu greu te-am urmarit, scrii de-a valma, fara semne de punctuatie.
    Problema de la punctul 2 se cunoaste de foarte multa vreme si Apple nu ascunde acest lucru: telefonul pe care il primesti la garantie in locul celui cu defect este un telefon refurbished, adica unul care a fost retras la garantie si reparat de catre Apple, dar este clar unul care functioneaza poate mai bine decat unul iesit de pe linia de productie, deoarece este mult mai atent verificat.

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)