Salut! Pentru a avea access la toate optiunile forumului trebuie sa te inregistrezi aici!
Results 1 to 3 of 3
    Member Array
    Terminal
    iPhone 6S Plus 64GB
    Versiune de iOS
    iOS 11.1
    Reteaua de telefonie mobila
    Orange
    Feedback Score
    1 (100%)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/0
    Given: 0/0

0 Not allowed! Not allowed!

Exclamation Problema touch iPhone 6s plus

Salutare !

De aproximativ o saptamana touch-ul telefonului meu a inceput uneori sa se blocheze. Nu se intampla foarte de des, dar e destul de enervant ca dupa terminarea unei convorbiri sa nu poti apasa butonul de terminare apel. Butonul home si butoanele laterale functioneaza normal. Am vazut ca era o problema numita "touch disease" la iPhone 6, dar ca 6S nu ar fi afectat. Telefonul nu mai beneficiaza de garantia de 1 an oferita de Apple, dar inca mai are 8 luni de garantie din cei 2 ani oferiti conform legislatiei UE. S-a mai confruntat cineva cu o problema asemanatoare ? As vrea sa trimit terminalul la garantie, dar problema se manifesta aleator si e posibil ca in momentul in care ajunge in service sa functioneze perfect. Am incercat si restore si update de la 11.03 la 11.1 si tot asa patesc. Telefonul nu a fost scapat, nu a fost tinut in buzunarul de la spate si este tinut intr-o husa Ringke Armor Max.

V.I.P. Array mikeru's Avatar
    Terminal
    iPhone8+ / iPhone6s
    Versiune de iOS
    iOS 11.4.1
    Jailbroken cu
    -
    Orange
    Game Center ID
    n-are
    Feedback Score
    8 (100%)
    Thumbs Up/Down
    Received: 113/10
    Given: 149/0

0 Not allowed! Not allowed!
    iti recomand intai o intrebare la resellerii autorizati care au si service-uri proprii. nu prea vreau sa dau nume, dar banuiesc ca stii la cine ma refer (mai mult de 1 firma).
    poate iti spun ei daca-i de garantie (poate te ajuta si cu servisarea, daca tot sunt in UE?).

pe langa modul in care l-ai grijit, gandeste-te daca nu cumva s-a udat vreodata, incat sa fie afectat touch-ul. daca il deschid pe garantie la service, senzorii de umiditate nu mint
    de asemenea, nu stiu daca un incarcator sau cablu chinezesc nu ar afecta modul de functionare a touch-ului - dau cu parerea doar.

gandeste-te si altfel: daca e din soft? daca se agata, de fapt software-ul, incat sa iti dea impresia ca e touchscreen-ul?
    ai incercat un restore si sa il configurezi ca "New iPhone"? ca sa inlaturi si dubiile despre vreo aplicatie/setare din backup care il afecteaza..
    /m.r.
    ți-a fost de folos răspunsul meu? apasă steluța din stnga și spune-mi asta

Member Array
    Terminal
    iPhone 6S Plus 64GB
    Versiune de iOS
    iOS 11.1
    Orange
    Feedback Score
    1 (100%)
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/0
    Given: 0/0

1 Not allowed! Not allowed!
    Salut ! 100% exclus sa se fi udat iar legat de incarcator si de cablu, e cel cu care a venit telefonul din fabrica. Mai am un cablu Energizer pe care l-am mai folosit, dar pe site-ul producatorului spune ca e "made for iPhone", deci nu cred sa fie asta o problema. Si ce e ciudat e ca problemele au inceput dupa update-ul la iOS 11.0.3. Tind sa cred ca e totusi o problema de soft, pentru ca de cateva zile nu am mai avut nicio problema. Posibil una din aplicatiile instalate in telefon sa nu fi fost compatibila 100% cu noile versiuni ale iOS. Dupa ce s-au mai actualizat din ele problema se pare ca a disparut. Am citit si pe forumul oficial al Apple si se pare ca problema asta e foarte raspandita. Nu sunt afectate doar iPhone 6S ci si variantele mai noi 7, 7+, chiar si 8 sau si versiunile mai vechi 6 si 5S. Deocamdata mai astept cu trimisul in Service si daca problema va mai aparea in viitor, atunci o sa apelez la ei.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)