Salut! Pentru a avea access la toate optiunile forumului trebuie sa te inregistrezi aici!
Results 1 to 4 of 4
    Proaspat posesor de iDevice Array
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 0/0

0 Not allowed! Not allowed!

iphone4 Problema iphone 4

Sa va povestesc si voua ce mi s-a intamplat cu un iPhone 4 si cu Apple Norway. Am cumparat de cateva luni un iPhone 4 codat intr-o retea din Franta. Ulterior i-am facut unlock oficial si pana acum l-am folosit in Norvegia. De aproximativ 2 zile mi-au spus mai multe persoane ca incearca sa ma sune si nu imi merge telefonul. Astazi a picat de tot. Nu pot sa mai sun nici eu, nu mai pot sa fiu sunat deloc, nu pot folosi functia de mesaje, dar.. culmea.. internet pe 3g merge fara probleme. (apropo.. am semnal full). Am incercat sa folosesc SIM-ul meu in alt telefon si functioneaza perfect. Am facut restore fara sa ii mai fac jailbreak (m-am gandit ca asta ar fi o problema), dupa restore .. aceeasi problema. Am incercat si cu iOS 4.3.3 si cu 5.0 si nu e nici o diferenta. Am incercat si alt SIM si tot nu merge.
    Am fost la un dealer Apple aici si mi-au spus ca ei ofera garantie doar produselor achizitionate de la ei si mi-au recomandat sa sun la Apple Norway.
    Zis si facut. Am sunat si mi-a raspuns o femeie. I-am spus care este problema, a verificat device-ul dupa SN dupa care mi-a spus ca nu poate sa ma ajute si ca trebuie sa il duc inapoi de unde l-am cumparat. Nu a contat faptul ca i-am spus ca este un produs Apple, iar garantia este worldwide. In fine, am inchis si am sunat din nou. De data asta mi-a raspuns un barbat. Cu el m-am inteles mult mai bine. Mi-a recomandat sa incerc sa fac restore de pe un alt calculator si sa il setez ca un device nou (ulterior am incercat si asta). Apoi mi-a spus ca este un singur service in Norvegia care primeste device-uri cumparate din alte tari, dar este in Oslo si m-a intrebat unde locuiesc eu. Dupa ce i-am spus ca locuiesc in Kristiansand mi-a raspuns ca Oslo este departe de unde locuiesc eu. L-am rugat sa imi trimita un email cu adresa service-ului, i-am multumit si.. la revedere.
    Concluzie: Stiam ca norvegienii sunt incuiati, dar nici chiar asa.
    Intradevar, Oslo este departe de Kristiansand (aprox. 300km), dar totusi este mult mai aproape decat Franta.

iDevice guru Array xchris's Avatar
    Terminal
    iPhone4 32Gb
    Versiune de iOS
    4.3.3
    Jailbroken cu
    Redsn0w
    Reteaua de telefonie mobila
    Cosmote
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

ceea ce spuneam mai demult cu blacklist...si pt mine este un subiect tabu dar totusi incerc sa-i caut explicatii...
    daca operatorul ti-a spus sa duci telefonul inapoi de unde l-ai cumparat inseamna ca ori el nu si-a permis sa-ti spuna ca telefonul afost furat si dat in blacklist,ori nu a stiut despre ce este vorba...
    v-am spus mai demult ca am multi prieteni cu telefoane cumparate de la terti(okazii,piete,etc),majoritatea sunt neverlock(unele decodate chiar de mine)...ciudat faptul ca unora le merg telefoanele in alte tari,unora NU(concedii,delegatii,etc).
    ca si urmare ,singura explicatie(si informatie verificata) este ca multi au asigurare platita pe acele device-uri,iar in caz de furt sau pierdere,firma respectiva poate cere dezactivarea IMEI-urilor respective din retelele contractuale(intre firma de asigurari si anumite retele).din acest motiv cred ca unele merg ,iar unele NU!
    Just a Fish in Apple World...

Proaspat posesor de iDevice Array
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Quote Originally Posted by xchris View Post
    ceea ce spuneam mai demult cu blacklist...si pt mine este un subiect tabu dar totusi incerc sa-i caut explicatii...
    daca operatorul ti-a spus sa duci telefonul inapoi de unde l-ai cumparat inseamna ca ori el nu si-a permis sa-ti spuna ca telefonul afost furat si dat in blacklist,ori nu a stiut despre ce este vorba...
    v-am spus mai demult ca am multi prieteni cu telefoane cumparate de la terti(okazii,piete,etc),majoritatea sunt neverlock(unele decodate chiar de mine)...ciudat faptul ca unora le merg telefoanele in alte tari,unora NU(concedii,delegatii,etc).
    ca si urmare ,singura explicatie(si informatie verificata) este ca multi au asigurare platita pe acele device-uri,iar in caz de furt sau pierdere,firma respectiva poate cere dezactivarea IMEI-urilor respective din retelele contractuale(intre firma de asigurari si anumite retele).din acest motiv cred ca unele merg ,iar unele NU!
    intradevar exista si problema asta. dar site-ul pe care am facut decodarea spune ca telefonul nu trebuie sa fie declarat pierdut sau furat. problema e ca il am de cateva luni si a mers fara probleme pana acum. si inca ceva.. un prieten a gasit un iphone 4 si a venit cu el la mine ca avea passcode pe el. l-am bagat in dfu si i-am dat restore. merge totul bine si frumos mai putin in momentul in care ii bag un sim. nu are semnal absolut deloc. ala sigur e declarat pierdut si e dezactivat.

apropo de asigurari. poate sa imi spuna cineva care sunt motivele pentru care asiguratorul imi da banii inapoi pe telefon? (ex. furt, pierdut, spart.. etc)

iDevice guru Array xchris's Avatar
    Terminal
    iPhone4 32Gb
    Versiune de iOS
    4.3.3
    Jailbroken cu
    Redsn0w
    Reteaua de telefonie mobila
    Cosmote
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

pai site-ul are interesul de a-ti lua banii...iar decodarea se face prin operator la apple...ideea e ca si unul si altul sunt interesati in a-ti lua banii...ca este sau nu in blacklist,prea putin intereseaza pe cineva.
    repet,subiectul ramane deschis si cu multe semne de intrebare!?!?

Legat de asigurari...citeste bine contractul,ca in el specifica exact ce si cum si in ce conditii iti returneaza banii!
    Fiecare firma de asigurari au clauze diferite in contract,asemanatoare,dar cu mici diferente...repet ,fiecare trebuie sa-si citeasca contractul si clauzele aferente.
    Last edited by xchris; 07-01-2011 at 02:16 AM. Reason: Completari...
    Just a Fish in Apple World...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread