Salut! Pentru a avea access la toate optiunile forumului trebuie sa te inregistrezi aici!
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 26
    Proaspat posesor de iDevice Array
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 0/0

0 Not allowed! Not allowed!

iphone4 Telenovela Iphone 4 - Service Orange Giulesti

In atentia celor care si-au cumparat telefoanele de la ORANGE si vor sa le trimita la garantie .
    --
    Am un iphone 4 cumparat de la ei, are 1 an si putin, si de foarte mult timp aveam probleme cu butonul home, dar doar de curand m-am hotarat sa-l trimit la garantie.

Fost cu el la un Orange Shop, cei de acolo l-au inspectat foarte riguros si trimis a fost la service-ul Orange din Calea Giulesti .
    Orange are o aplicatie pe site-ul lor unde iti poti afla update-uri ale starii telefonului folosind IMEI ( unde se afla, daca a fost sau nu reparat .. etc) Vad cu stupoare ca imi apare status-ul NEREPARAT. Incerc sa fac rost de nr de telefon de la service, cei de la Orange sustineau ca nu cunosc, intru pe site-ului service-ului, iau un nr de la sediul lor social ( raspunde o secretara) care imi spune ca nu stie nr de telefon de la service, dupa ca n-are voie sa-l dea... si ca le transmitea ea sa ma sune cei de la service ..

Pana la urma la sfarsitul zilei ma suna cineva de la service, imi spune ca telefonul a fost reparat, ca toate telefoanele care au peste 1 an de cand au fost cumparate doar se repara, nu se schimba. Am zis ok, si le-am spus ca ma duc eu personal sa-l ridic.

Ajung acolo si primesc telefonul cu senzorul de apa declansat si butonul reparat . Cand ii spun angajatei de la receptie problema.. ia repede actele si telefonului si pleaca sa cheme tehnicianul . Dupa 30 de minute, un scenariul intreg este pus in functiune . Pe Garantia telefonului, in rubrica unde au scris ei, imi este lipit un sticker alb ( mai devreme nu era!) , si mi se spune ca defapt ei asa l-au primit, si ca nu e vina lor, ei de fapt mi-au facut O MARE FAVOARE, acceptandu-l asa , ca sa fiu fericit ca mi l-au reparat.Le-am explicat ca am gasit pe internet diversi care le-au fost anulata garantia chiar de EI, service-u l Orange si reparatia nu a fost executata , dar cum de mi-au facut mie reparatia, singurul dintre toti ? nu voiam sa admita ca au facut o greseala, si ca ei nu pot sa trimita asa telefonul la apple, ca nu-l primesc.. adica au facut o greseala, au declansat senzorul, dar nu vor sa plateasca pt asta .
    Dupa ce le-am repetat ca angajatul de Orange Shop mi l-a inspectat riguros si si-a dat ok ca sa intre la garantie, iar ei imi spun ca , atentie aici : - TREBUIA SA-L FILMEZI INAINTE , afirmatie facuta de after sale manager-ul service-ului.

Asa ca mare grija cu trimiterea idevice-urilor la garantie, filmati-le , pozati-le, ( sa puneti si un ziar in fundal ca dupa or sa spuna ca poate ati facut poza cand era nou telefonul).Eu nu stiu ce o sa mai fac, o sa incerc o reclamatie la Orange, dupa un OPC si poate prin presa scrisa.
    Last edited by riggins; 03-08-2012 at 06:12 PM.

se sperie pești! Array Bobby_bagaretzu's Avatar
    Terminal
    5C
    Versiune de iOS
    Ios 7.02
    Reteaua de telefonie mobila
    Orange
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Trist ... da nu ma mai mira nimik ... Protectia consumatorului nu face nimik pt consumator ...
    de ce sa te faci mic.... cānd poți sa te dai mare !!!

iDevice Master Array
    Terminal
    4 /32 GB
    Versiune de iOS
    ios 5.1.1
    Jailbroken cu
    Absinthe
    Orange
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

daca erai din Timis,te rezolvam la o bere cu butonul...pacat,dar sa nu uitam unde traim....bafta in ce intreprinzi mai departe cu ei

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

CalinC butonul mi l-au reparat ( scrie remodat defect buton, nu stiu exact ce inseamna asta, dar butonul nu pare schimbat, e tare intr-o parte si face un sunet ciudat) , dar intre timp au declansat si senzorul ala . Si sunt hoti, garantia nu mi-au anulat-o, dar nu-mi mai accepta nimeni telefonul la garantia acum, cu senzorul de apa declansat, au vrut sa-si mascheze greseala crezand ca nu am habar si ca n-o sa observ.

se sperie pești! Array Bobby_bagaretzu's Avatar
    Terminal
    5C
    Versiune de iOS
    Ios 7.02
    Orange
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

nu prea mai exista firme /service / compani cinstite in lumea asta ...sa deviez un pic ... eu la reprezentata Mercedes ..am reparat masina ... dupa ce am luato nu mai avea putere ..nu mai tragea cum treb ... m am dus inapoi ...cik sa dus valva de la Turbo .. au schimbato am mers pe la ei prin curte ..si era ok ... da le am zis ca nu platesc ca e vina lor ... au dato jos ..cik ... da cand am plecat cu masina mergea bine mersi .. deci ei decat au reglat ceva si imi cereau vreo 15 milioane ..si zici ca e Mercedes ..aici e Romania ... Tara tuturor posibilitatilor
    de ce sa te faci mic.... cānd poți sa te dai mare !!!

umblator Array mau's Avatar
    Terminal
    iPhone 5
    Versiune de iOS
    iOS 6.0.2
    Feedback Score
    3 (100%)
    Thumbs Up/Down
    Received: 9/0

Nu trebuia sa accepti telefonul.
    Plangere catre anpc, in care le explici clar cum sta treaba cu senzorul de apa ca uni habar nu au.
    In care contract scrie ca trebuie filmat, pozat, inregistrat telu? Cu a carui autorizatie e luat in seama? After sale managerul acela nu prea are habar... NU EXISTA ASA CEVA!

Lemne si pietre dupa ei

Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by mau; 03-08-2012 at 08:47 PM.

Terminal
    iPhone 5
    Versiune de iOS
    iOS 6.0.2
    Feedback Score
    3 (100%)
    Thumbs Up/Down

Ps. Daca a fost acceptat telu in garantie chiar daca ar fi fost activat senzorul de catre tine sau, cel de la orange shop, e fix problema service-ului si si-o asuma. De ce nu ti-a pus in vedere acest lucru cand te-ai dus sa-l ridici? Asa era normal, eu zic ca nu e timpul pierdut si fa-le o reclamatie la anpc.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

am dat mail la serviciul relatii cu clientii . Sper sa o rezolvam amiabil.
    Daca nu raspund, o sa trimit un mail anpc-ului, televiziunilor si presei scrise, oricui vrea sa asculte.
    Poate ma ajuta si zaone cu un post pe blog sau sa ma puna in contact cu cineva sa asculte, poate asa cei de la orange vor lua in serios patania mea.
    Last edited by riggins; 03-08-2012 at 09:11 PM.

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Exact cum a spus si userul @mau. Nu trebuia acceptat telefonul.
    Service-ul nu trebuia sa-l accepte daca avea senzorul de apa declansat.
    Eu am lasat astazi iPhone-ul in service Orange din cauza unor pete galbene pe ecran.
    Pana sa-l accepte fatuca de la ghiseul l-a analizat cam 15 minute pe toate partile, deci senzorul de apa declansat se vedea imediat. Totusi, pe fisa de garantie cel care receptioneaza telefonul scrie probleme lui. La mine era: pata galbena pe ecran si urme de uzura pe lateral. Eu am oprit o fisa si restul a ramas la magazin. Tu nu aveai fisa de garantie?

iDevice Master Array
    Terminal
    4 /32 GB
    Versiune de iOS
    ios 5.1.1
    Jailbroken cu
    Absinthe
    Orange
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

de reparat nu stiu daca ti-au reparat butonul Home,dar mai mult ca sigur au pus flex cablu ala fie aiurea fie e vreun fake de buton la 10 lei,iar sunetul este ca s-a mai mancat din plasticul din interior si atunci exista oaresce distanta intre partea de contact si buton si cu siguranta butonul are un mic joc deci nu face etans perfect....oricum sper sa rezolvi problema cu ei,pt ca asa cum au spus baietii ei trebuiau sa constate la primire ce alte defecte mai are pe linga cele mentionate(cele de suprafata,vizibile)si atunci probabil se facea un proces verbal sau ceva de genu cu tine de fata si semnat de ambele parti...dar asa,ANPC-ul pe ei ca nu e de gluma,e bunul tau si banii tai..5 roni,dar sint ai tai!!!

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Problema e ca daca se strica ceva.. nu mi-l mai primesc la garantie din cauza senzorului declansat de ei, sa nu mai spun ca voiam sa-mi prelungesc abonamentul si sa cumpar de la Orange noul iphone cand apare si pe asta sa-l vand , mi-au dat pagube mari, valoarea telefonului a scazut considerabil. Lasa ca de acum cumpar de la Cosmote, mai e si neverlocked .

iDevice Master Array
    Terminal
    4 /32 GB
    Versiune de iOS
    ios 5.1.1
    Jailbroken cu
    Absinthe
    Orange
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

scuze de off..dar din ce am citit pe aici nici cu ei nu mi-e rusine...asa ca grija mare

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Poate Zaone ma poate Ajuta cu adresa cuiva de la Orange.

Terminal
    iPhone 5
    Versiune de iOS
    iOS 6.0.2
    Feedback Score
    3 (100%)
    Thumbs Up/Down

Chiar si google te ajuta:
    https://www.orange.ro/orange-service/

http://www.orangero.com/orange-service/relocare.html

Pentru informaţii suplimentare ne poţi contacta prin e-mail la adresa serviciul.clienti@orange.ro sau poţi apela Serviciul Clienţi la:

411 (gratuit de pe telefonul Orange) sau la 021 203 3030 (apel taxabil), dacă eşti abonat
    444 (gratuit de pe telefonul Orange) sau la 021 203 3033 (apel taxabil), dacă eşti utilizator PrePay
    410 (gratuit de pe telefonul Orange) sau la 021 203 3410 (apel taxabil), dacă eşti client corporate
    Last edited by mau; 03-09-2012 at 08:17 PM.

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Am incercat cu cei de la 411, nu este de competenta lor. Mi-au spus sa fac o cerere scrisa, ceea ce am si facut.
    Ii ceream ajutorul lui Zaone, fiind un cititor fidel am vazut ca a mai avut parteneriate cu orange si poate ma putea pune in legatura cu cineva care e dispus sa asculte.

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

@Lupu sandu
    Ti-au schimbat telefonul cu petele galbene pe display. avea mai mult de 1 an tel?

Terminal
    iPhone 3GS 32GB Black/iPhone 4 32GB Black/New iPad 64GB White 4G
    Versiune de iOS
    iOS 5.1
    Jailbroken cu
    redsn0w
    Vodafone
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Mersi de warning. O sa ma feresc de Orange. Are idee cineva daca cei de la Vodafone au reputatie similara?

Moderator Array OXXO's Avatar
    Terminal
    A1778
    Versiune de iOS
    iOS 10.3.3
    Jailbroken cu
    fara JB
    Vodafone
    Feedback Score
    1 (100%)
    Thumbs Up/Down
    Received: 35/2
    Given: 15/0

Doar Nou max si iStyle sunt autorizati sa faca reparatii la produsele Apple din cate stiu.

V.I.P. Array mikeru's Avatar
    Terminal
    iPhone8+ / iPhone6s
    Versiune de iOS
    iOS 11.4.1
    Jailbroken cu
    -
    Orange
    Game Center ID
    n-are
    Feedback Score
    8 (100%)
    Thumbs Up/Down
    Received: 113/10
    Given: 149/0

dacă telefoanele sunt īn garanție la Orange/Voda/Cosmo, Noumax (cel puțin ei) nu se leagă de ele.
    /m.r.
    ți-a fost de folos răspunsul meu? apasă steluța din stānga și spune-mi asta

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

am si eu o problema cu iphone-u mi-a aparut o pata galbuie.. spre maro sa zic in dreapta ecranului mai stearsa se observa cand este ecranu alb de ex la mesaje daca sti cumva ce are sau poti sa ma rezolvi , sunt din tm

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)