Salut! Pentru a avea access la toate optiunile forumului trebuie sa te inregistrezi aici!
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 21 to 40 of 41
    iDevice senior Array mmuntean's Avatar
    Terminal
    IPhone 6 16GB, IPAD 4 16GB Wifi+4G
    Versiune de iOS
    IOS 8.4.1
    Jailbroken cu
    No Jailbreak
    Reteaua de telefonie mobila
    O2
    Game Center ID
    djmsync
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 2/3
    Given: 4/16

0 Not allowed! Not allowed!
    foarte naspa ce se intampla. pe de o parte istyle sunt renumiti ca fiind niste jegosi, dar daca problema este intr-adevar de la OSX, nici un service Apple nu iti va inlocui produsul daca pe toate macbook pro retina display apare problema asta cu wifi si bluetooth. Fiind un bug soft, produsul tau hardware nu are nimic, s-a mai intamplat si cu alte produse apple in diferite situatii : ia de exemplu bateria la 4S cand a iesit pe piata, sau mai rau treaba cu semnalul la iphone 4 daca tineai cu mana in zona laterala stanga.
    Ce recomand eu, ca sa vezi daca ai o problema HW sau nu este sa bootezi cu un disc Linux, si incearca sa reproduci si acolo problema. Daca apare si acolo e problema HW, daca nu, e problema de OSX si nu are cum sa iti schimbe produsul.

Ce poti incerca, si chiar fa-o. Vezi cu alt mouse bluetooth cum merge, sa nu fie de la mouse problema cumva.
    Si,
    Ideea este ca, daca nu gresesc, BT merge pe 2.4Ghz ca si wireless card-ul. Daca ai posibilitatea, muta routerul pe 5Ghz Only, si vezi cum e. Nu ar mai trebui sa faca figuri.
    Last edited by mmuntean; 08-01-2012 at 11:45 AM.

iDevice.ro owner. Array zaone's Avatar
    Terminal
    iPhone 6S Plus.
    Versiune de iOS
    iOS 9.3.3 beta 1.
    Jailbroken cu
    Nu exista.
    Orange.
    Game Center ID
    zaonero
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 7/5
    Given: 5/1

Sa stii ca Apple schimba 4S-uri in prostie din cauza problemelor cu bateria. Apple schimba terminale cu probleme soft.

Moderator Array OXXO's Avatar
    Terminal
    A1778
    Versiune de iOS
    iOS 10.3.3
    Jailbroken cu
    fara JB
    Vodafone
    Feedback Score
    1 (100%)
    Thumbs Up/Down
    Received: 35/2
    Given: 15/0

Din punctul meu de vedere nu a gresit cu nimic iStyle. Nu e vina lor ca are Mac OS X un bug de soft, cat despre acel soc mecanic scrie probabil si pe certificat ca va iesi de sub garantie la urme de lovituri.

Nu vreau sa ma intelegeti gresit, nu sunt fan iStyle dar asta iti face orice service de electronice din Romania.

Proaspat posesor de iDevice Array
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 0/0

Salut Corneliu,
    daca iti recuperezi mac-ul cu acelasi defect, poti incerca sa instalezi windows 7 prin boot camp (si nu printr-o masina virtuala) si sa constati daca defectul este HW sau SW. Probabil va merge perfect si il vei putea folosi fara probleme pana la noul update Apple.
    Eu am un Macbook Pro si acum cateva luni l-am scapat pe parchet de la cca 1m inaltime. A mers perfect cam 2 saptamani, dupa care i-au aparut niste umbre la baza display-ului care au inceput sa se accentueze, devenind din ce in ce mai suparatoare. Le-am trimis celor de la Noumax seria laptop-ului si descrierea defectului si m-au invitat la sediul lor, spunandu-mi ca beneficiez de garantie. Asta a fost o surpriza placuta, deoarece eu l-am achizitionat prin ebay si nu mai aveam nici un fel de document de provenienta. L-am dus si 36 de ore mai tarziu ma sunau sa-mi confirme ca s-a rezolvat prin schimbarea capacului cu display cu tot. Pentru ca o saptamana mai tarziu imi expira garantia, mi-au prelungit-o cu 3 luni. Aceasta intamplare m-a facut sa devin in totalitate fan Apple si sa recomand tuturor produsele lor si asta datorita firmei Noumax si seriozitatii si profesionalismului cu care mi-au tratat problema.

Terminal
    iphone 4s
    orange
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

sa fim seriosi...omul nu a zis nici cum le-a vorbit celor de la istyle,daca i-a injurat sau nu...si nu iti iei un laptop si sa nu ai grija de el ...sa il lovesti...si eu mi-am luat un ipad 3 acum si il tin mai bine decat pe portofel,zici ca merg cu un bebelus in brate. lucrez de 8 ani in domeniul it si ptr chestia aia ,lovitura aia are voie sa anuleze garantia.e una dintre conditiile de garantie.poate sa aiba probleme de soft sau nu dar nu sunt obligati sa se uite la el si sa ii rezolve problema daca laptopul e lovit. daca omul ala stie ,antenele wireless sunt pe display.dar nu asta conteaza. si ACER da 1 an la fima si 2 la pers fizice garantie,ca omul zicea ca nu a mai auzit firme. din pct meu de vedere as lua laptopul de la service,as astepta sa se faca un update la soft si sa astepte sa se strice iar...ca din experienta mea ,nicioadata sa nu sari sa cumperi primul lot,ca posibil sa aiba probleme.a vrut el sa aiba primul laptop din romania si si-a tras laptop de 12000 ron.din pct meu de vedere are prea mlti bani si nu are ce face cu ei si in al 2=lea rand mai bine isi lua un laptop normal cu i5 la vreo 3000 - 4000 ron si nu avea problemele alea si chiar daca il scapa...macar nu era pierderea asa mare. dar nu stiu cum unii sant directori cand nici nu stiu sa isi gestioneze banii. daca face reclamatie la opc o sa ii zica ca istyle e service autorizat si ca daca vrea sa i se faca dreptate sa ii dea in judecata. asa i-a zis unui cprieten de al meu opc-ul cand si-a luat laptopul de 1000 ron de la emag,ca are lichid si ca nu mai e in garantie si ca daca servieul autorizat a zis ca nu mai are garantie...nu mai are. asa si aici... "prostia' se plateste ..chiar scump in cazul nostru. nu vreau sa jignesc dar sa stii ca daca e ceva scump nu inseamna ca e si bun si in al 2-lea rand nu cumpara ceva ce abia a aparut...ca adevaratul test al lor e acum pe clienti. si in al 3-lea rand... nu da atati bani pe un laptop ca tehnologia se schimba si vei vedea ca peste 6 luni o sa fie altul mai bun. parerea mea.

Member Array TheDog's Avatar
    Terminal
    iPhone 4
    Versiune de iOS
    5
    Jailbroken cu
    redsn0w
    Game Center ID
    Th3Dog
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Corneliu nu te supara, dar prin ce mijloace ai stabilit tu ca problema ta nu e de la lovitura?
    garantia la orice produs electronic se pierde daca produsul respectiv a suferit vreun soc mecanic... asta e valabila peste tot in lumea asta
    chiar daca tu ai dreptate si problema ta nu provine de la acel soc, asta nu se poate demonstra... iar istyle sunt indreptatiti sa anuleze garantia atat timp cat au constatat acel soc mecanic.

acum pune-te in locul lui istyle, tu ai mai acorda garantie unui produs care a suferit o lovitura?
    oricum succes, poate o scoti la capat cumva... daca e doar problema software sigur se va rezolva, daca insa e hardware nu stiu ce sa mai zic, atat timp cat s-a constatat acea lovitura

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Ma doare capul deja de oameni care spun nu cumpara domne nou ca se ieftineste sau de ce sa cumpăr laptop performant dacă peste 6 luni e depasit.
    Un exercitiu de inteligenta: daca nimeni nu ar cumpara nou atunci de la cine ai mai cumpara sh? Nici eu nu cumpar telefoane sau laptopuri noi decat rar si asta pentru ca nu îmi permit intotdeauna. Daca mi-as permite normal ca numai noi as lua.
    Apoi tehnologia se schimba foarte rapid dar daca vrei sa beneficieze de ce este mai nou si performant normal ca trebuie sa plătesti pentru acest lucru.
    Oricum situatia prezentată este destul de sensibila, si discutabila. Probabil daca nu exista socul acela minor de altfel poate îți primeai banii inapoi, dar așa e mai complicat. Sper sa se solutioneze favorabil.

Member Array
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Nu stiu daca poate merge cu el la Noumax. Eu am avut un iPhone 4 si un iPhone 4S si am avut o mica problema cu ambele. La iPhone 4 nu imi mergea 3G-ul dar era iesit din garantie. Am sunat la Noumax si mi-a cerut "tanti" IMEI-ul sa vada de unde a fost cumparat. Inainte de a-mi cere IMEI-ul mi-a spus ca daca a fost cumparat din Romania NU de la Noumax nu se poate repara. Daca vroiam sa mi se schimbe telefonul mi se cerea o taxa de 850lei in conditiile in care cu 850lei si cu iPhone-ul meu 4 vandut imi cumparam iPhone 4S. Asta fac toti cand revi cu un produs in garantie. Oricum parerea mea e ca la produse de asemenea valoare cum este un Macbook Retina ce depaseste 10.000 lei ar trebui sa fi tratat regeste. Dar in fine....multe rahaturi in dreptul Apple. De asta am si renuntat sa mai folosesc produse de ale lor.

Member Array
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

@alexrazvan omul asta poate nu si-a cumparat Macbook-ul sa stea cu el pe birou. Poate l-a cumparat sa faca munca de teren cum si spunea intr-un post. Si daca investesti 10.800 lei pe un produs Apple care se presupune a fi fiabil iti permiti sa il iei cu tine peste tot.

Member Array TheDog's Avatar
    Terminal
    iPhone 4
    Versiune de iOS
    5
    Jailbroken cu
    redsn0w
    Game Center ID
    Th3Dog
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Quote Originally Posted by TheDog View Post
    Corneliu nu te supara, dar prin ce mijloace ai stabilit tu ca problema ta nu e de la lovitura?
    garantia la orice produs electronic se pierde daca produsul respectiv a suferit vreun soc mecanic... asta e valabila peste tot in lumea asta
    chiar daca tu ai dreptate si problema ta nu provine de la acel soc, asta nu se poate demonstra... iar istyle sunt indreptatiti sa anuleze garantia atat timp cat au constatat acel soc mecanic.

acum pune-te in locul lui istyle, tu ai mai acorda garantie unui produs care a suferit o lovitura?
    oricum succes, poate o scoti la capat cumva... daca e doar problema software sigur se va rezolva, daca insa e hardware nu stiu ce sa mai zic, atat timp cat s-a constatat acea lovitura
    edit la postul meu anterior (pt ca disparuse intre timp functia de edit): chiar daca e problema din fabrica, atat timp cat a fost constatata acea lovitura garantia nu cred sa iti mai fie acordata, scrie clar in certificatul de garantie.
    SUCCES!
    Last edited by TheDog; 08-01-2012 at 01:20 PM.

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Tocmai le-am dat un telefon si i-am intrebat daca au macbook pro retina dispaly pe stoc. Mi-au zis ca au varianta cu 512 SSD la pretul de 14257 lei. Le-am zis ca e ok daca nu vreau sa-l iau de la ei, ci de la alt resseler, pt ca ei au "probleme cu garantia". "Cum adica?!" a intrebat pustiul de la celalalt capat al firului. "pai stiu ca tratati clietii foarte urat si inventati tot felul de prostii atunci cand se aduce un produs in garantie."
    )))

Anyway, garantia este internationala si nu e nimeni obligat sa-si repare produsul la resselerul de unde l-a cumparat. Personal, recomand Noumax. Sunt super oameni, care prezinta solutii pertinente si ajuta clientul. Am avut doar experiente placute cu ei.

Terminal
    iPhone 4S; iPhone 3GS
    Versiune de iOS
    iOS 6 beta 3
    Jailbroken cu
    fara
    Orange RO
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

@Iliescu Ion Corneliu

Salut,
    Din cate vad in filmul postat de tine pe YouTube, rMBP-ul tau are OS X Lion 10.7
    Orice rMBP achizitionat dupa 11 iunie 2012 (inclusiv al tau), beneficiaza de upgrade gratuit la OS X Mountain Lion 10.8.
    Poate upgrade-ul la 10.8 va rezolva problema wifi+blth folosite simultan.
    Bafta!
    Last edited by Demi Buraga; 08-01-2012 at 01:53 PM.

iDevice Master Array boboc's Avatar
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 6/3

Inca odata, incearca la Noumax sa vezi cat costa reparatia. Posibil sa aiba dreptate cu garantia pentru soc mecanic, imi aduc aminte ca asa am patit si eu cu un telefon.

Sent from my iPad using Tapatalk
    A man should look for what is, and not for what he thinks should be.—Albert Einstein

Terminal
    iphone 4s
    orange
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Quote Originally Posted by grasuandrei View Post
    @alexrazvan omul asta poate nu si-a cumparat Macbook-ul sa stea cu el pe birou. Poate l-a cumparat sa faca munca de teren cum si spunea intr-un post. Si daca investesti 10.800 lei pe un produs Apple care se presupune a fi fiabil iti permiti sa il iei cu tine peste tot.
    Tocmai.daca stii ca vrei sa il iei sa il dai de pereti iti iei ceva mai ieftinut indiferent de cati bani ai in cont. si daca iti iei un laptop de 11000 ron ,adica ca iti permiti,ca nu si-a facut rate ,nu stiu ce se tot plange ptr o problema de soft.nu iti da banii inapoi ptr ca in primul rand nu mai arata ca nou ptr ca l-a busit si poate nu si-a mai pastrat nici ambalajul si poate ca sunt si aia flamanzi si nu vor sa ii dea banii omul ptr ca oricum au dat un tun cand l-au vandut " necunoscatorului" de mai sus.ei cunosc legile si de aceea si profita si chiar se bucura ca l-a lovit clientul ca ,cond de garantie prevad ca e normal si legal sa il scoti din garantie si cum omul a semnat pe factura ca a fost deacord,e ca la politia rutiera,ai semnat esti raspunzator.sau ca ratele de la banca sau la orice unde dai o semnatura.in mag meu daca nu era lovit laptopul si omul mai avea ambalajul eu il schimbam si ma descurcam eu cu furnizorul.dar unii mai erau si nesimtiti si veneau si faa ambalaj si mai faceau si galagie ca vor banii inapoi sau alt produs ....oricum eu nu stateam sa scriu pe forum de problema mea ca si asa idevice nu poate influenta cu nimic.cu un simplu tel la opc afla ca daca un service autorizat da un verdict nici o alta firma de acelasi domeniu chiar daca da un alt diagnostic acela nu e valabil ptr ca nu e autorizat. Asa mi s-a intamplat mie cu laptopului unui prieten luat de la emag.mi-zis ca daca vreau rezolvare dupa ce l-a scos din garantie un service autorizat , sa dau in judecata emag-ul. Asa ca ii zic " clientului nemultumit sa ii dea in judecata daca ae bani pe care si asa ii da pe laptopuri scumpe.bafta

V.I.P. Array mikeru's Avatar
    Terminal
    iPhone8+ / iPhone6s
    Versiune de iOS
    iOS 11.4.1
    Jailbroken cu
    -
    Orange
    Game Center ID
    n-are
    Feedback Score
    8 (100%)
    Thumbs Up/Down
    Received: 113/10
    Given: 149/0

grasuandrei, vorbesti prostii. garantie inseamna primul an din viata iphone.ului tau. iar tu zici ca al tau iesise din garantie. de.aia ti.au cerut atata pe reparatie

dooh.

asa ca mai bine fii informat inainte sa dai tot felul de acuzatii pe post
    /m.r.
    ți-a fost de folos răspunsul meu? apasă steluța din stânga și spune-mi asta

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Guys,

Eu am fost la ambii cu produse

- La iStyle am schimbat placa de baza la un Mac Mini cumparat de pe Ebay. Super profi. No questions asked.
    - La Noumax am schimbat cu totul un Iphone 4 care-l uitasem in soare si se incalzea in prostie non-stop. De data asta l-au tinut vreo saptamana la analiza pentru a vedea ce raporteaza senzorii. Mi l-au schimbat pana la urma, dar nu stiu daca a fost decizia lor sau a lui Apple. Tot ce stiu este ca l-au trimis la laborator.

Revenind la cazul tau, dreptatea scriptica este de partea lor. Acum daca tipii de la iStyle merg pe procedura atunci ai cam pierdut garantia. Daca totusi, tipii judeca uman, ai toate sansele sa-ti schimbe produsul sau sa-ti returneze banii. Daca ma intrebi pe mine nu poti sa te duci la magazine cu o pereche de blugi rupti si sa-ti ceri banii inapoi....

Bafta !

P.S. O fi de la utorrent. Nu inteleg oameni care dau 10.000 RON pe un produs si pe urma pirateaza soft, muzica, filme. WTF ??? Cand vom invata ca si softul costa bani nu numai HW-ul. Si acum domnul GM sa nu-mi spui ca download-ai o carte gratuita disponibila doar in format torrent.....

iDevice.ro owner. Array zaone's Avatar
    Terminal
    iPhone 6S Plus.
    Versiune de iOS
    iOS 9.3.3 beta 1.
    Jailbroken cu
    Nu exista.
    Orange.
    Game Center ID
    zaonero
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 7/5
    Given: 5/1

http://osxdaily.com/2012/08/02/fix-o...8OS+X+Daily%29
    Bada bing, bada boom. Am scris si eu de problema asta saptamana trecuta. E drept ca la tine problema e diferita, insa pare sa fie ceva din OS si nu hardware.

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Am decis sa contactez direct APPLE pentru problema. I-am sunat am vb cu ei si le-am zis de problema. Dupa ce au citit toata problema mea au decis sa-mi schimbe laptopul pur si simplu.
    Apple mi-a zis sa ma duc sa ridic laptopul vechi de la Istyle.
    M-am dus la Istyle am luat laptopul vechi .
    A venit Tnt-ul(curierul) si l-a ridicat si dupa aproximativ 6 zile lucratoare a sosit cel nou. Acum tastez de la el.
    Problema este existenta si la cel nou. (((((((
    Probabil ca toate retina au aceeasi problema. Ma gandesc sa-l duc inapoi sa-mi iau banii de la istyle. Apple mi-a zis ca pot face acest lucru daca si cel nou problema raportata de mine. Apple stie de problema dar nu vrea sa recunoasca....probabil pierde vanzare.

Moderator Array Man's Avatar
    Terminal
    ipad pro 9.7 10,1
    Versiune de iOS
    IOS 6.1.2
    Jailbroken cu
    Evasi0n
    Cosmote, МегаФон, Orange, Moldcell
    Game Center ID
    Joaca s-a terminat!
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 44/2
    Given: 46/7

Nu-i mai simplu sa astepti un update la OS, daca se va rezolva problema nu te vei zgaraia pe ochi?

Sent from my iPad using Tapatalk HD!

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/0

, toate au aceleasi necazuri, ce facem intoarcem toata gama de produse? Cat de realista este aceasta cerere?!

Ai dreptate in ceea ce priveste garantia pentru persoane juridice, mi se pare un abuz si nu e prima data cand ma lovesc si eu de ceva asemanator...
    Last edited by mikeru; 08-24-2012 at 09:23 AM.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)