Salut! Pentru a avea access la toate optiunile forumului trebuie sa te inregistrezi aici!
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 20 of 41
    Proaspat posesor de iDevice Array
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 0/0

0 Not allowed! Not allowed!

Macbook retina 2012 -defect -abuz GARANTIE ISTYLE.RO-

Buna ziua,
    aproximativ 20 zile in urma am cumparat de la Istyle Banease un portabil Macbook pro retina (varianta de 2,33) ,l-am folosit aproximatvi 4-5 zile si am fost total nemultumit. Acest laptop are o garantie de 1 an daca este cumparat pe firma si 2 ani daca este cumparat de o persoana fizica. Se practica aceasta procedura din cauza faptului ca la o persoana fizica exista o directiva europeana clara ca garantia sa fie de 2 ani. Nu prea este corect acest lucru si nu am vazut alte firme din Romania care vand electrocasnice sa aiba aceasta comportare....diferentiata pentru firme si persoane fizice...garantia ar trebui sa fie aceasi ! (in sfarsit nu aceasta este problema)
    In sfarsit nu aceasta este problema.....problema o sa o vedeti in randurile de mai jos.
    Am avut si un mic ghinion sa zic asa ...mi-a picat geanta din mana a doua zi de cand l-am cumparat si laptopul a suferit un mic soc mecanic (foarte mic ) abia sesisabil pe carcasa de aluminiu. Acest soc nu are nici o legatura cu defectul de fabricatie sau de soft(nu stiu exact) constatat de mine.
    Laptopul nu poate sa functioneze in parametri cand se utilizeaza in acelasi timp wireless si bluetooth....practic nu poti folosi magic mouse ori alt dispozitiv bluetooth!
    -filmulet pus de mine sa vedeti problema

Alti useri cu aceasi problema:
    https://discussions.apple.com/message/18940441#18940441
    https://discussions.apple.com/thread...art=0&tstart=0

Laptopul este de aproximativde 15 zile la Istyle . Au constatat defectul si acesta este raspunsul lor catre mine:
    Buna ziua
    Rezultatul testelor efectuate a fost analizat si de catre Apple si ne-au dat urmatorul raspuns . Este un bug de soft care va fi remediat in urmatorul update de sistem . Ne cerem scuze pentru timpul in care a trebuit sa asteptati , puteti ridica calculatorul din Baneasa
    O zi buna .
    Alexandru Stan
    ISTYLE RO | | Apple Premium Reseller | Apple Authorized Service Provider
    Service Engineer | ACMT

42D Sos. Bucuresti - Ploiesti,
    P.O Box: 013696, Bucharest, Romania
    T: +40314-380602/03/04
    M: +4072 09-APPLE
    E: service@istyle.ro

Raspunsul aceasta nu este sadisfacator pentru mine pentru ca imi doresc un produs functional! De asta am platit acest portabil!
    Buna ziua,
    Nu pot sa vin la dumneavoastra sa iau de la dumneavoastra un laptop cu probleme. Eu am platit un laptop functional fara probleme.
    Daca Apple are probleme nu este vina mea. Repet eu am platit ceva functional si nu pot sa stau sa astept un remediu de la Apple ,un remediu care nu stiu cand o sa fie disponibil.
    Luni am sa vin in Bucuresti sa ridic un produs functional sau imi dati banii inapoi.
    Voi face public toata aceasta "experienta " negativa cu un produs " Apple" vandut de Istyle.
    Daca dumneavoastra ati fin in locul meu ce ati face?
    Ati astepta?
    Sunt un om intelegator dar chestia asta nu este corecta.

Cu stima,
    ILIESCU ION CORNELIU
    Director General
    SC TARIIA 94 SRL
    J38/1297/1994
    RO 6541560
    www.maxi-market.ro
    Www.maxi-club.ro
    MOBIL +40727808829
    TEL +40250869170
    FAX +40250869171

Dupa cum am spus mai sus laptopul a "suferit" o mica lovitura (abia sesizabila) in coltul din stanga sus al carcasei. Nu ma asteptam ca Istyle sa se lege de acest locru tinand cont ca nu are nici o legatura cu problema constatata de mine!

Buna ziua

Produsul adus de dumneavoastra are 2 probleme care sunt legate una de alta prima este ca a suferit un abuz din partea utilizatorului ceea ce scoate din garantie calculatorul iar a doua problema este cea reclamata de dumneavoastra.
    Produsul dupa ce se va repara in afara garantiei si platita reparatia de dumnavoastra respectiv 6817 ron tva inclus dupa aceea daca tot nu veti fi multumit de acest produs atunci se vor putea returna banii din factura dumneavoastra respectiv 10883 ron.
    Daca dumneavoastra decideti sa reparati produsul la un alt service ,firma Istyle nu isi asuma responsabilitatea eventualelor defecte aparute in urma acestor interventii si deasemenea garantia acordata de firma noastra este anulata .
    Schimbarea produsului actual cu un alt produl similar poate efectua decat dupa repararea produsului initial cu costurile aferente din partea dumnavoastra , cu riscul de am repeta a suferit un abuz din partea utilizatorului ceea ce il scoate din garantie.
    Daca aveti nelamuriri nu ezitati sa ne contactati.

O zi buna .

Alexandru Stan
    Service Engineer | ACMT

Voi trece miercuri in jurul orei 17-18 sa discutam personal aceste aspecte. Problema "loviturii" nu are nici o legatura cu cealalta problema. Ce faceti in acest moment este un abuz. Nu va respectati clientii.
    Miercuri voi vrea sa am o discutie "fata in fata" cu persoana care se ocupa de service.
    Repet inca odata ca problema cu acest portabil este un "bug" sau "eroare" de fabricatie care nu are nici o legatura cu mica lovitura care a zgariat carcasa.
    Mizez pe inteligenta dumneavoastra focalizata pe rezolvarea amiabila a problemei.
    Vreau ca produsul meu sa fie reparat si functional.
    Cu stima,
    ILIESCU ION CORNELIU
    Director General
    SC TARIIA 94 SRL
    J38/1297/1994
    RO 6541560
    www.maxi-market.ro
    www.maxi-club.ro
    MOBIL +40727808829
    TEL +40250869170
    FAX +40250869171
    Oras Berbesti
    Jud Valcea Romania
    Cod postal 247030
    Coordonate gps :
    Lat 44.988560 Lon 23.867033
    CONT IBAN BRD SUC VALCEA:
    RO39 BRDE 390 SV187 3494 3900

Acestea sunt conditiile de garantie de pe situl Istyle:
    http://www.istyle.ro/i_category.php?id=9619
    "Orice reparare sau inlocuire a produslui in perioada de garantie va fi rezolvata intr-o perioda rezonabila de timp, stabilita de comun acord, in scris, intre vanzator și consumator, dar nu mai mult de 15 zile calendaristice"

Un feedback foarte negativ pentru cei de la Istyle!

iDevice.ro owner. Array zaone's Avatar
    Terminal
    iPhone 6S Plus.
    Versiune de iOS
    iOS 9.3.3 beta 1.
    Jailbroken cu
    Nu exista.
    Reteaua de telefonie mobila
    Orange.
    Game Center ID
    zaonero
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 7/5
    Given: 5/1

Cred ca e o problema a OS X-ului. De exemplu mie imi "sacadeaza" cursorul cand sunt conectat la Wi-Fi si descarc cu viteaz mare de pe internet. Doar in conditiile astea patesc si sunt sigur ca e de la OS X, nici Mountain Lion nu a rezolvat problema. Eu am Mac Mini. Incearca o reinstalare "curata" a sistemului de operare poate rezolvi ceva. Oricum reparatia aia de 7000 de ron mi se pare hilara, ce anume inlocuiesc ei de banii astia? Ca nu vad sa scrie.

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

)))))
    De banii astia vor sa repare "socul sau zgarietura" de pe laptop nu problema adevarata a portabilului. Am facut restore de 2 ori ...la fel. Le-am zis ca zgarietura nu ma intereseaza ...eu vreau produsul functional adica problema cu wireless-ul sa dispara. Problema lor este ca nu pot sa-l repare ca nu depinde de ei ...depinde de Apple,iar sa-l schimbe nu vor pentru ca ar ramane cu un produs zgariat de stoc care nu-l mai pot vinde cu aceasi bani.
    Aceste probleme pe mine nu ma intereseaza.\
    EU VREAU CA PRODUSUL MEU SA FIE FUNCTIONAL SI NU POT ASTEPTA DUPA UN UPDATE CARE CINE STIE CAND VA FI FACUT DE APPLE!

Buna ziua

Se pot returna banii pe produs dar cu conditia sa nu prezinte defecte din vina utilizatorului respectiv urmele de soc de la display si topcase .
    Pretul pentru display este de 3872 ron tva incus iar pretul pentru topcase este de 2945 ron tva inclus , acesti bani vor fi opriti din banii care trebuiesc returnati.
    Respectiv factura este de 10883 ron minus totalul pieselor 6817 ron , dumneavoastra veti primi 4066 ron .
    Daca aveti nelamuriri nu ezitati sa ne conatctati .

O zi buna

Alexandru Stan
    Service Engineer | ACMT

Terminal
    iPhone 6S Plus.
    Versiune de iOS
    iOS 9.3.3 beta 1.
    Jailbroken cu
    Nu exista.
    Orange.
    Game Center ID
    zaonero
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Pai ia pune o poza cu acea zgarietura sa vad si eu despre ce e vorba, oricum preturile sunt ... nesimtite.

iDevice Master Array boboc's Avatar
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 6/3

Eu zic sa astepti update-ul
    Apple le rezolva repede, dar, doar daca e asa, sa nu minta iStyle. Eu nu am incredere in ei.

Sent from my iPhone using Tapatalk
    A man should look for what is, and not for what he thinks should be.—Albert Einstein

Terminal
    iPhone 6S Plus.
    Versiune de iOS
    iOS 9.3.3 beta 1.
    Jailbroken cu
    Nu exista.
    Orange.
    Game Center ID
    zaonero
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Daca iStyle nu vrea, singura ta scapare e un drum intr-o tara cu Apple Store in speranta ca vei avea mai mult noroc. Totusi eu astept poza.

Member Array
    Terminal
    Iphone 4
    Versiune de iOS
    4.3.1
    Jailbroken cu
    redsn0w
    Orange RO
    Game Center ID
    polarik
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Niste nesimtiti cei de la iStyle , sa nu va bagati niciodata cu ei in afaceri ! Trateaza omul cu indiferenta si vor numai bani !
    PS: La mine problema nu se manifesta . cu sau fara magic mouse tot acelasi ping am.
    Mac Lion 10.7
    Last edited by Alin Cristian; 07-30-2012 at 11:11 PM.

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Quote Originally Posted by Alin Cristian View Post
    Niste nesimtiti cei de la iStyle , sa nu va bagati niciodata cu ei in afaceri ! Trateaza omul cu indiferenta si vor numai bani !
    PS: La mine problema nu se manifesta . cu sau fara magic mouse tot acelasi ping am.
    Mac Lion 10.7
    Incearca sa faci acelasi lucru in conditii de semnal wireless de maxim 30%. Problema nu apare in conditii de semnal maxim!

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Click image for larger version. 

Name:	photo 1.jpg 
Views:	886 
Size:	87.1 KB 
ID:	2146Click image for larger version. 

Name:	photo 2.jpg 
Views:	986 
Size:	110.7 KB 
ID:	2147Click image for larger version. 

Name:	photo 5.jpg 
Views:	854 
Size:	104.4 KB 
ID:	2148

Zaone uite pozele.

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Astazi am fost la Istyle Baneasa in speranta ca vorbesc cu cineva care imi poate explica mai multe fata in fata.
    Am cerut sa vad laptopul si mi-a fost adus. Am verificat actele(pentru ca ei credeau ca am venit sa-l ridic) si am constatat cu stupoare ca pe ele scrie "produsul nu mai are garantie" si ca functioneaza in parametrii normali.
    M-au apucat toti nervii si am cerut o explicatie mai aprofundata. Intr-un final a venit o doamna care s-a prezentat a fi directoarea de la firma Istyle.
    I-am explicat toata problema, si mi-a zis ca aceste documente au fost facute la indemnul APPLE. Mi-a zis ca stie de problema mea ,imi da dreptate,iar ca APPLE nu recunoaste defectul.
    Actele au fost facute sub aceasta forma (sa se piarda garantia din cauza micii lovituri) pentru ca Istyle nu vrea sa ramana cu un calculator pe stoc aiurea daca il schimba pe asta.
    M-a sfatuit sa sunt la numarul lui APPLE si sa spun problema mea ca poate asa Apple ii va crede si pe ei ca laptopul chiar are o problema.
    La inceput am crezut ca glumeste ....apoi mi-am dat seama ca doamna chiar vorbea serios.
    I-am spus ca nu este numai probema mea si ca sunt si alti useri cu aceasta problema in toata lumea.....si mi-a zis ca Apple nu crede ce a constatat Istyle si ca raspunsul lor catre ei este sa astepte un update software.)))
    Am fost de acord sai-i ajut pe cei de la IStyle si sa sun la numarul Apple 0800894847 sa fac o oarecare presiune asupra Apple ...paote poate o sa ii creada pe cei de la Istyle ca laptopul este defect.

intr-un final am plecat de la Baneasa fara laptop (l-am lasat acolo) avand promisiunea ca in urmatoarele 3 zile se va mai cauta o solutie la problema.

Mai este cineva care are macbook pro retina sa poata verifica problema?

Terminal
    iPhone 6S Plus.
    Versiune de iOS
    iOS 9.3.3 beta 1.
    Jailbroken cu
    Nu exista.
    Orange.
    Game Center ID
    zaonero
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Interesant, deci pentru chestia aia se anuleaza garantia.

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Quote Originally Posted by zaone View Post
    Interesant, deci pentru chestia aia se anuleaza garantia.
    Nu are nici o legatura mica lovitura cu problema reala a laptopului. LAPTOPUL ARE UN DEFECT DE FABRICATIE.
    Eu vreau laptopul meu lovit asa cum este dar sa fie REPARAT!! Problema nu este de la lovitura ...si cei de la Istyle au recunscut asta!

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Mi se pare o escrocherie jegoasa. Cum dracu sa anulezi garantia?
    Daca nu mai functiona display-ul si se constata ca lovitura e cauza e normal sa nu il repare, dar daca se strica altceva, din alt motiv cum sa nu mai ai garantie?
    iStyle da dovada pt a 1000-a oara ca sunt niste jegosi ordinari.
    Data viitoare incearca la Noumax, ba chiar si acum. Garantia e internationala si e valabila la orice service autorizat Apple.

A man should look for what is, and not for what he thinks should be.—Albert Einstein

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Quote Originally Posted by boboc View Post
    Mi se pare o escrocherie jegoasa. Cum dracu sa anulezi garantia?
    Daca nu mai functiona display-ul si se constata ca lovitura e cauza e normal sa nu il repare, dar daca se strica altceva, din alt motiv cum sa nu mai ai garantie?
    iStyle da dovada pt a 1000-a oara ca sunt niste jegosi ordinari.
    Data viitoare incearca la Noumax, ba chiar si acum. Garantia e internationala si e valabila la orice service autorizat Apple.

O fie o mare revolutie .....crede-ma)))
    Eu astept inca 3 zile poate pana la urma rezolvam pe cale amiabila problema . Cel putin asa mi-au dat de inteles.

Member Array
    Terminal
    Iphone 4
    Versiune de iOS
    4.3.1
    Jailbroken cu
    redsn0w
    Orange RO
    Game Center ID
    polarik
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Quote Originally Posted by Iliescu Ion Corneliu View Post
    O fie o mare revolutie .....crede-ma)))
    Eu astept inca 3 zile poate pana la urma rezolvam pe cale amiabila problema . Cel putin asa mi-au dat de inteles.
    Rezolvarea amiabila va fi o gaura in buzunarul tau de minim 4000 ron.

Incearca sa faci acelasi lucru in conditii de semnal wireless de maxim 30%. Problema nu apare in conditii de semnal maxim!
    O sa incerc sa ma indepartez de router cat de mult posibil ( eventual ma duc la 2 blocuri distanta ) ) si sa vad cum se manifesta .
    Oricum ce router ai de ai semnal asa mic?
    E prea mare scandalul pentru o asa problema...

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Eu folosesc laptopul "pe teren " sa zic asa. Nu-l tin acasa ma conectez cu el la diferite retele wireless. Pana la urma este un portabil nu un desktop!
    Este foarte aiurea sa dai atatia bani pe un laptop si sa nu-l poti folosi acolo unde un alt laptop de 4mil poate fi folosit fara probleme!
    Cu riscul de a ma repeta : Eu am platit un produs functional din toate punctele de vedere! Cat despre mica zgarietura pe mine nu ma deranjeaza, daca problema era din cauza asta , crede-ma nu ziceam nimic,dar este un defect "Apple" !

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Daca e bug de la Apple asteapta update-ul.
    Iti recomand sa mergi si la Noumax sa vezi ce zic si eu. Sunt mult mai ok.

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Conform contractului de garantie istyle trebuie sa rezolve problema in 15 zile. Nu am nici un interes sa astept nici un update pentru ca eu cred ca nu va exista nici unul.
    Istyle a recunoscut conform mesajelor trimise ca portabilul are o problema de "fabricatie" si ca nu are nici o legatura mica lovitura cu problema de fuctionalitate reclamata de mine. Chestia asta nu pierderea garantiei din acea lovitura este o copilarie....oricine vede asta.
    Sincer dupa discutia de astazi cu "superiorul" baietilor de la service am toata speranta ca istyle va rezolva problema!
    Este in joc imagininea lor pana la urma. Dupa cum se vede pe acest forum nu prea sunt bine vazuti asa ca ar fi un prilej bun sa mai spele din "pacate".
    Alternative exista intotdeauna asa nu ramane decat de cata inteligenta dau dovada!

Moderator Array OXXO's Avatar
    Terminal
    A1778
    Versiune de iOS
    iOS 10.3.3
    Jailbroken cu
    fara JB
    Vodafone
    Feedback Score
    1 (100%)
    Thumbs Up/Down
    Received: 35/2
    Given: 15/0

Salut Corneliu, m-am ocupat si eu de garantii 2 ani de zile si stiu foarte bine legislatia in vigoare si practica din Romania. Pentru orice urma de soc mecanic, orice produs electronic se scoate de sub garantie dar problema ta este de ordin software si nu are nicio legatura cu iStyle ci cu Apple. Ti l-a scos de sub garantie pentru eventualele reveniri in service. (care pot avea legatura cu acel soc mecanic). Am patit si eu acelasi lucru cu o tableta Galaxy Tab cand am dus-o la Orange Service pentru o problema de soft si mi-au scos-o de sub garantie din cauza unor urme de soc mecanic.

Terminal
    Iphone 4, Ipad 2 3g
    Versiune de iOS
    4.3.3
    Jailbroken cu
    redsn0w 0.9.6
    Vodafone
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

nu se poate asa ceva, chiar asa sunt de jegosi? cumperi de la ei un device de 100 milioane si te trateaza ca pe un gunoi?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)