Salut! Pentru a avea access la toate optiunile forumului trebuie sa te inregistrezi aici!
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 21 to 31 of 31
    Proaspat posesor de iDevice Array
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 1/0
    Given: 0/0

1 Not allowed! Not allowed!
    Salut.
    Si eu ma ocup cu aplicatii si jocuri pentru iPhone. Mai mult jocuri. Sunt din Arad si impreuna cu un prieten lucram sub numele de Lovbl. Puteti afla mai multe detalii aici www.lovbl.com. Eu ma ocup de programare el de design. Am reusit sa intru in contact cu mai multi developeri romani si ma bucur de fiecare data cand cunosc pe cineva in acest domeniu. In Arad suntem destul de multi, desi tot mai multi pleaca in alte tari, fiind mare cautare de iOS devs.
    Numai bine.

iDevice Master Array boboc's Avatar
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 6/3

0 Not allowed! Not allowed!
    Ce folosesti la jocuri? OpenGL sau vreun engine gen cocos2d?
    A man should look for what is, and not for what he thinks should be.—Albert Einstein

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Toate jocurile sunt facute in Cocos2d cu Box2d. Folosesc librariile astea de 3 ani si nu as trece la altceva.

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Vreau si eu pe viitor sa fac jocuri 2d, nu stiu daca merita sa invat si putin openGL ES sau mai bine sa invat direct Cocos2D/SpriteKit.
    A man should look for what is, and not for what he thinks should be.—Albert Einstein

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Depinde ce vrei sa faci. Eu iti recomand initial cocos2d, defapt SpriteKit. Desi SpriteKit este 90 la suta identic cu cocos2d(ex. in loc de CCScene la cocos2d, in SpriteKit e SKScene) inca nu are la fel de multe functii. Dar in vreo 2 ani Cocos2d va fi intrecut de spriteKit, pana atunci il poti folosii linistit. Chiar nu e necesar sa inveti openGL, obtii aceleasi efecte cu o linie de cod folosind un motor grafic. Ar mai fi Unity pentru jocuri, recent a devenit gratis pentru iOS si Android, faptu ca e cross platform ii creste valoarea enorm. Poti face jocuri atat 2D cat si 3D in el.

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 1/0

Salut. Sunt din Pitesti, am 16 ani si de curand am inceput sa iau lectii de objective c pentru a face development de ios si osx. Sunt încă la început, si am postat aici in ideea ca poate cineva ma va ajuta cu câteva sfaturi sau imi va impartasi din experiența personală câte ceva. Pentru început as vrea sa va întreb: Merita sa iau cursul CS193p de la Stanford, din iTunes U? Ce imi recomandati sa fac in continuare?

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Salut. Am dezvoltat doua aplicatii, sunt in appstore din 2011, Stiri Uku si All Speed Dial. Incerc sa gasesc un colaborator pentru un update la All Speed Dial (iOS 7). Partea grafica este facuta, exista cateva modificari care presupun modificarea / rescrierea codului intregii aplicatii. Multumesc.

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

@calininio si eu am inceput cu acele cursuri, am facut inclusiv temele propuse etc. Sunt foarte bune pentru a te introduce acestui limbaj de programare si in general mediului IOS. Acuma depinde foarte mult ce vrei sa faci, odata ce ai terminat cu acele cursuri, daca vrei sa faci jocuri recomand librariile UNITY sau COCOS2D. Pentru aplicatii recomand sa iti cumperi carti, tot ce gasesti. Carti gasesti atat pentru jocuri cat si pentru aplicatii si o gramada de tutoriale foarte bune pe www.raywenderlich.com. Eu am cumparat atat de acolo cat si de pe Amazon.
    Eu fac in mare parte doar jocuri, pentru simplu fapt ca aplicatiile mi se par plictisitoare de facut. Bafta!

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Salut Calinino,
    Iti recomand urmatorul traseul:
    1. Invata bazele programarii utilizand un limbaj de tip procedural (C). Invata ce inseamna variabile, instructiuni de control, repetare, etc. Nu ar trebui sa dureze mult pentru ca e nevoie de o intelegere la nivel conceptual.
    2. Urmareste un curs de programare obiectuala si fundamenteaza bine conceptele programarii orientate pe obiecte (OOP), incluzand si analiza si design-ul unui sistem obiectual (OOAD). Multi invata limbajul de programare fara sa inteleaga intr-adevar ce presupune arhitectura unei aplicatii. Imagineaza-ti un constructor care construieste o casa fara nici un fel de proiect, plan - e acelasi lucru.
    3. Odata ce ai inteles OOP si OOAD, poti urmari lejer cursurile de la Stanford care te ajuta pe de-o parte sa inveti in mare Obj-C (limbajul de programare) si pe de alta parte iOS SDK (platforma care iti ofera toate clasele necesare pentru dezvoltarea de aplicatii).
    Short path:
    Uita-te la tutoriale de pe net sau urmareste direct cursurile de la Stanford. Rezultatul? Depinde de tine. Vei invata din experienta si vei da cu capul de multe ori pana vei intelege regulile. S-ar putea sa iti grabeasca procesul crearii unei aplicatii, aplicatie care totusi ar putea fi dezvoltata si de un non-programator.

Apropo, daca mai este cineva din Cluj sau din zona interesat de intalniri, discutii legate de iOS dati-mi un mesaj sau contactati-ma pe skype: imihai.popa .
    Thanks,
    Mihai

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

1 Not allowed! Not allowed!
    Pentru cine e interesat am creat grupul asta pe google groups: https://groups.google.com/forum/#!fo...tive-c-romania

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Si eu am inceput de curand sa ma ocup cu asa ceva.Astazi mi-a fost aprobat primul joc in app store Connect: classic

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread