Salut! Pentru a avea access la toate optiunile forumului trebuie sa te inregistrezi aici!
Results 1 to 12 of 12
    Proaspat posesor de iDevice Array
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 0/0

0 Not allowed! Not allowed!

Sfat achizitionare iPhone 4

am o intrebare, stiu ca s-a tot vorbit in trecut despre tot felu de soiuri de probleme la iphone 4, de genu probleme ale semnalului, daca pui telefonul pe masa nu mai merge touch-screen-ul si altele, deci, ce ar trebui sa verfic inainte de a cumpara un i4, second-hand desigur (cele mai grave probleme din fabricatie, si cele mai des intalnite)?

Banned Array
    Terminal
    iPhone 4 16 gb, iPhone 3GS 16 gb, iPod Nano 3rd generation 8 gb
    Versiune de iOS
    5.0.1 ; 5.0.1 ; 1.1.3
    Jailbroken cu
    Sn0wbreeze 2.8
    Reteaua de telefonie mobila
    Orange România
    Game Center ID
    kendo0
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Dacă poţi, dă-i un restore înainte să-l cumperi, să vezi că nu-i stricat ceva în el, placa de baza, şi aşa mai departe.
    Verifică senzorul de proximitate, sună pe cineva şi acoperă cu un deget în zona difuzorului, că pe acolo e senzorul de proximitate, şi vezi dacă se stinge ecranul.Dacă se stinge, e okay, merge senzorul de proximitate.
    Sună pe cineva şi vezi cum se aude, dacă eşti satisfăcut de calitatea convorbirii, şi eventual vorbeşte la el 1-2 minute să nu-ţi deie dropped calls.
    Verifică-l estetic, să vezi că nu o dat cu el de pământ, să nu fie zgâriat, că atunci la revânzare nu prea ţi-l mai cumpără nimeni.Eu de exemplu am luat un 3G second hand, şi l-am desfăcut că avea ceva praf sub ecran (verifică şi tu asta ) şi când l-a desfăcut era ENORM de praf în el, deci mă mir de cum mai mergea.Tipul care mi l-o desfăcut mi-a spus că numai a văzut aşa ceva, deci fi atent ce cumperi şi de la cineva, preferabil ceva cunoştiinţă, aşa-ţi spune cum l-o îngrijit, nu ca un român că te minte doar să-ţi ieie banii.
    De preferabil să cumperi un neverlocked să nu ai probleme cu decodarea, dar dai un ban în plus dar măcar stai în faţă.
    Dacă cumperi unul blocat pe o reţea, verifica baseband-ul care îl are să fie decodabil.La iphone 4 doar 01.59.00 e decodabil, restu NU SUNT.
    Eu am un iphone 4 codat pe vodafone spania şi nu am treabă cu semnalul, nu am dropped calls sau ceva de genul.Dacă e până acolo cumpără un bumper şi creşte cu 1-2 linii.
    Sper că am parcurs tot, dacă mai ai ceva întrebări, feel free to ask şi scuze greşelile de ortografie dacă am comis.

Banned Array
    Terminal
    Versiune de iOS
    5.0.1 ; 5.0.1 ; 1.1.3
    Jailbroken cu
    Sn0wbreeze 2.8
    Orange România
    Game Center ID
    kendo0
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Mai am omis câteva, aşa că am să mai postez odată deşi nu-i okay.
    Verifică touchscreen-ul, joacă-te cu el, să vezi că merge în fiecare colţ al telefonului, pune telefonul la încarcat, să vezi cum se comportă, dacă răspunde corect touchscreen-ul când e la încărcat.
    Verifică să nu aibe praf în difuzor.
    Să cumperi unul cu toate accesoriile originale ca la revânzare să-l vinzi la un preţ okay.
    Verifică WI-FI-ul FOARTE IMPORTANT! La multe li se strică şi te-ai bulit!
    Verifică internet-ul prin trafic de date şi Facetime!
    Încărcătorul ORIGINAL! De ce? Dacă e fake rişti să se ardă placa de bază din el din cauză, că dă prea mult curent telefonului! Testat de un prieten asta.
    Sper că am acoperit tot! Mai ai întrebări, ask me!

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

in primul rand mersi pentru reply. de baseband nu am cunostiinta ce baseband are, dar, si daca nu e deblocabil eu zic ca e ok, pretul e mai mic, plus solutia de deblocare e pe drum , right ?

Banned Array
    Terminal
    Versiune de iOS
    5.0.1 ; 5.0.1 ; 1.1.3
    Jailbroken cu
    Sn0wbreeze 2.8
    Orange România
    Game Center ID
    kendo0
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Citeşte şi ultimul meu post!
    Nu te baza pe hackeri că nu şti când iese unlock sau nu! MuscleNerd a spus că după 4.3 iese unlock...TEORETIC, deci eu nu m-aş baza pe asta.Unlock numai o ieşit din vară deja, şi suntem în februarie, deci de preferabil să nu-l cumperi.
    Dacă tot vrei să-l cumperi, verifică şi tu să fie o reţea în care DGSM ţi-l poate decoda permanent!Intră pe topicul lui şi uită-te să vezi că are înşirate reţelele ce pot fi decodate!
    Cât vrea pe el dacă nu sunt prea indiscret?Eu am dat 450 de euro pe a meu, codat pe vodaf spania, pachet full, ţiplă!Ţi-am spus asta să te orientezi, să nu dai prea mult pe el.

slide to unlock Array zelpix's Avatar
    Terminal
    iPhone 3Gs/iPad
    Versiune de iOS
    4.3/4.3
    Jailbroken cu
    sn0wbreeze
    Vodafone RO
    Game Center ID
    zelpix
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

da e pe drum, doar ca s-ar putea sa dureze de la 2 saptamani pana la 2 luni.
    Slide to unlock

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

1500 de lei, 16gb, blocat nu stiu pe ce retea.

Banned Array
    Terminal
    Versiune de iOS
    5.0.1 ; 5.0.1 ; 1.1.3
    Jailbroken cu
    Sn0wbreeze 2.8
    Orange România
    Game Center ID
    kendo0
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Dacă ai mai sta un pic ai prinde castană şi ai lua unul sigilat la banii ăştia, dar dacă cumperi unul sigilat, nu ai decodare, doar dacă e codat pe reţeaua care-l foloseşti.
    Află ce baseband are, versiunea de firmware, şi eventual ce SHSH are salvat, sunt esenţiale astea.Dacă nu ai baseband 01.59.00, nu ai decodare şi e pe post de ipod!

Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

am inteles, pentru mine nu e o problema ca este blocat, pot sa astept pana apare solutia. sa fie in regula tehnic vorbind, de soft si de aspect.

Banned Array
    Terminal
    Versiune de iOS
    5.0.1 ; 5.0.1 ; 1.1.3
    Jailbroken cu
    Sn0wbreeze 2.8
    Orange România
    Game Center ID
    kendo0
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Cum doreşti, aşteptarea poate fi lungă şi măcinătoare.
    Dacă are 4.1 firmware-ul, nu-l updata la 4.2.1, că se zvoneşte că iese decodare la cele 4.1 prima oară.
    La aspect ţi-am scris eu sus.

Unregistered
    Guest

salut

si eu am un i4 de vreo 6 luni prima data am avut unu de 16 gb probleme nam avut cu el decat atunci cand a dat fiemea cu el de pamant si sa dus wi-fi si cand apasai mai tare pe langa flash se aprindea in rest a fost ok pana sa dea de pamant am dat pe el 1400 lei lam skimbat cu o diferenta de 400 lei pe unu de 32 gb tot i4 no problem si cu asta chiar deloc stau pe el calare toata ziua aproape singura problema este cand il tii la incarcat sa nu folosesti wi-fi deoarece se incalzeste si wi-fi este lipit cu ceva pasta si risti sa se dezlipeasca in rest nimic mai mult ca probleme asta daca il nimeri si bun si apropo nuti lua blocat pe alte tari cam grav cu decodarea mai bine cauta in tara unul pe reteaua de o folosesti al meu este pe orange si 1 si al 2 lea caci asta folosesc eu nu ma intereseaza alte retele jeilbrake iti poti face singurel numai putin de documentatie pe youtube ai luat programelul softul care il ai pe telefon si e gata sper sa nu fie prea tarziu aceasta informatie si sati fie utila

Member Array TheDog's Avatar
    Terminal
    iPhone 4
    Versiune de iOS
    5
    Jailbroken cu
    redsn0w
    Game Center ID
    Th3Dog
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

@last post: tu te-ai uitat la data topicului? februarie 2011.. probabil l-a si vandut deja =))

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)