buna tuturor!
Pt inceput as avea doua solicitari de ajutor.
Am achizitionat de curand un Macbook Pro, 13 inch, Lion. El a venit dupa doua tablete iPad (2 si new).
Evident sunt foarte incantat de fiecare.
Mai recent, m-am gasit destept sa instalez Mountain Lion. "Simt" ca solicit mai mult calculatorul. Pare putin mai lenes.
Merita (si daca da, cum se face ?) re-instalarea Lion ?

A doua-a chestie, oarecum derivata din prima, a aparut dupa ca am achizitionat o imprimanta photo Canon Pro1. S-a sincronizat rapid cu Windows (pe un laptop Sony mai vechiut, dar cu Windows 7 pe el). Iar aplicatia soft Canon de printare merge f bine.
Initial nu am putut sincroniza imprimanta cu Macbook-ul, dar pana la urma am gasit driverele pt Mountain Lion pe site-ul Canon si am reusit sa rulez pe Macbook si aplicatia nativa pt photo print.
Se pare insa ca se misca mai greu decat pe vechiul Sony (cu Windows 7).
Pt mine e f frustranta chestia asta si primul lucru la care m-am gandit a fost sa caut in AppStore o aplicatie photo-print dedicata (adica sa nu mai folosesc aplicatia Canon nativa, care a venit cu imprimanta).
Poate cineva sa recomande o solutie desteapta din AppStore?
Aplicatia nativa care a venit cu imprimanta este f ok si o s-o folosesc in tandem cu un device Windows, dar pt Macbook, poate ar fi bine sa incerc altceva...
As mai putea sa instalez Windows pe Macbook, dar unde el a inceput sa se miste mai greu dupa ce am instalat M. Lion, parca nu m-as incumeta. Hm...? What to do :-) ?