Salut! Pentru a avea access la toate optiunile forumului trebuie sa te inregistrezi aici!
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 23

Thread: Lumia 920

iDevice Master Array
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 0/0
    Given: 0/0

0 Not allowed! Not allowed!

Lumia 920

Sper ca nu deranjez cu acest topic, dar sunt curios cati utilizatori de IOS ar trece in tabara Microsoft acum cand WP s-a maturizat si vine cu un flasgship device demn de luat in considerare.

Personal am incercat Lumia 800 pe WP7.5 si am ramas placut impresionat , dintre toate OS-urile WP mi se pare cel mai reusit. Eram chitit sa raman agatat de WP dar problemele cu bateria Lumia 800 m-au facut sa ma reintorc la Iphone. Acum odata cu marele upgrade , care defapt e un sistem de operare rescris de la 0 , WP prezinta si mai mult interes pentru mine, si sper ca pana la sfarsitul anului sa imi vand Ideviceul si sa imi cumpar un Lumia 920 , sper ca poate o sa fie adus de Vodafone pana de sarbatori daca nu il iau la liber.

Avantaje Lumia 920 in comparatie cu I5 :

Camera foto/video cu stabilizator optic, prima oara cand se baga aceasta tehnologie in telefoane
    Display mai bun cu o rezolutie mai mare decat Retina , si cu tehnologia Clear Black care face posibila folosirea telefonului in lumina soarelui.
    Wireless charging
    NFC ( cu toate ca nu vad aceasta functie necesara in Romania, dar totusi se dezvolta )
    Pret
    Constructie

Dezavantaje

Greutate
    Grosime
    Aplication Store mai mic in volum.

Ce pot spune, eu as putea sa trec linistit peste dezavantaje avand in vedere ca sunt un om solid iar 180 grame nu reprezinta mai nimic pt mine, iar de grosime.... sa fim seriosi 10mm , 3gs avea 12,3mm si tot mi se parea un telefon subtire , pe 4s am hardcase ca sa il simt mai bine care mai adauga 3mm lejer, deci la 10mm nokia nu mi se pare gros deloc(mie personal).

Ce parere aveti voi de WP devices? ca e lumia ca e 8x sau ativ , nu conteaza
    Last edited by smok3; 11-20-2012 at 08:31 PM.

VIP Array Protektor's Avatar
    Terminal
    iPad2 wifi
    Versiune de iOS
    6.1
    Jailbroken cu
    fara JB
    Reteaua de telefonie mobila
    Orange
    Feedback Score
    1 (100%)
    Thumbs Up/Down
    Received: 21/2
    Given: 36/4

Ai vazut pe cineva sa stea la coada cand se lanseaza un telefon care are un alt sistem decat iOS?
    "Nu fura !...Guvernul nu agreaza concurenta...!"

iDevice Master Array
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

aia care stau la coada cu 12h inainte de lansare mi se par niste ciudati... da hai poate se merita cand a aparut 3g sau 4 dar gata inovatiile nu mai sunt acolo , dpmdv nu mai merita sa stai la coada pt 4s 5 cand poti sa faci linistit precomanda si il ai acasa cu o intarziere mica.

Pur si simplu am fost dezamagit de lansarile apple de cand nu mai e Steve, la fel cum multi altii au fost dezamagiti (vezi forumuri etc la lansarile 4s/5) dar tot au cumparat pt ca nu exista ceva WOW in tabara adversa, iar odata intrat intr-un ecosistem iesi mai greu din el , mai ales daca investesti niste multi bani in aplicatii.

Oricum , sunt destui utilizatori care au schimbat tabara pt un S3, sau alte deviceuri cu procesoare 18-spe core si 10gb de ram, acum nah unii s-au inteles bine altii nu cu schimbarea.
    Last edited by tiberiuboboc; 11-20-2012 at 08:39 PM.

Moderator Array Man's Avatar
    Terminal
    ipad pro 9.7 10,1
    Versiune de iOS
    IOS 6.1.2
    Jailbroken cu
    Evasi0n
    Cosmote, МегаФон, Orange, Moldcell
    Game Center ID
    Joaca s-a terminat!
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 44/2
    Given: 46/7

Este un aparat f interesant si cu multe chestii interesante, ramane de vazut!

Sent from my iPad using Tapatalk HD!

V.I.P. Array mikeru's Avatar
    Terminal
    iPhone8+ / iPhone6s
    Versiune de iOS
    iOS 11.4.1
    Jailbroken cu
    -
    Orange
    Game Center ID
    n-are
    Feedback Score
    8 (100%)
    Thumbs Up/Down
    Received: 113/10
    Given: 149/0

ca să nu stau cu E63 pe care-l am acum de la lucru, mi-al lua Lumia. dar mai degrabă l-aș accepta tot de la lucru. banii nu i-aș da decāt pe iPhone. 4S+
    /m.r.
    ți-a fost de folos răspunsul meu? apasă steluța din stānga și spune-mi asta

iDevice Master Array
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

daca nu ai mai avut iphone pana acum , vad in semnatura doar Ipad, atunci DA mergi pe iphone joaca te cu el , dar dupa 1 an o sa vrei schimbarea, eu cel putin dupa 4 ani vreau altceva
    Last edited by tiberiuboboc; 11-20-2012 at 09:36 PM.

V.I.P. Array tiberiuboboc's Avatar
    Terminal
    iPhone 6S Plus 64Gb Silver; iPhone 6S Plus 16Gb Gold; iPhone 6S 16GB Gold; MacBook Pro Retina 2015
    Versiune de iOS
    iOS 10.2 beta 2
    Jailbroken cu
    Nu inca ...
    DigiMobil
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 160/30
    Given: 58/1

@smok3, nu mai cita postul imediat anterior. Se subintelege ca la acela faci referire. Acest forum are alte reguli.
    Cititi regulamentul forumului! Nu uitati nici de manualul de utilizare al idevice-ului.

iDevice Master Array
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

ok , scuze

Terminal
    iPhone8+ / iPhone6s
    Versiune de iOS
    iOS 11.4.1
    Jailbroken cu
    -
    Orange
    Game Center ID
    n-are
    Feedback Score
    8 (100%)
    Thumbs Up/Down

auzi.. la cāte postări am pe forumul ăsta.. crezi că doar pe iPad m-am dat?

n-o să vreau schimbarea. știu ce vreau de la un iPhone, știu ce să-i fac, mă mulțumește.
    /m.r.

iDevice senior Array danpuff's Avatar
    Terminal
    iphone 5 black , MbP 2012, mb Air 2012, iPod classic, nano, mini, time capsule 3tb.
    orange/cosmote
    Game Center ID
    n-am
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down
    Received: 3/1
    Given: 1/0

@Smok3 Cu cat te plateste noika? Faci aici pe pastorul dupa oițe ratacite, eu pot sa cred ca vrei o discutie constructiva dar pe mine nu ma agăti. Bafta cu noua ta jucarie, iphone este altceva
    Daca voi nu ma vreti, eu ma vreau

Terminal
    ipad pro 9.7 10,1
    Versiune de iOS
    IOS 6.1.2
    Jailbroken cu
    Evasi0n
    Game Center ID
    Joaca s-a terminat!
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Aici e cafenea, se poate discuta cam de orice....

iDevice Master Array
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

@danpuff , nu ma plateste nokia cu nimic, inca nu am "noua jucarie" nici macar nu am vazut in realitate , pur si simplu imi doresc unu (am avut luma 800 si mia placut ft mult) , momentan am Iphone care nu inteleg ce altceva este? spui ca intelegi ca e o discutie constructiva dar dai cu bata-n balta si spui ca "iphone este altceva"

nu tin cu ios/android/wp si nici nu am nimic impotriva utilizatorilor de terminale cu alt OS , imi plac gadgeturile si ca sa imi pot forma o idee concludenta despre ceea ce imi place si ce nu trebuie sa le incerc pe pielea mea. Daca tu ai folosit doar IOS si spui ca Android e de cacao , iar ala cu Android (care nu a pus mana mai mult timp sa se joace cu un IOS)spune ca tu dai bani ca sa o arzi pitziponc cu iphone nu ajungem nicaieri ... un user cat de cat descurcaret isi rooteaza androidu / jailbreakuieste Ios-ul si se intelege ft bine cu oricare din cele 2 variante. Personal vorbind nu ma pasioneaza androidu , dar asta nu inseamna ca daca vad pe unu cu android ii dau in stele cat de mult mai bun e iphoneul si ca merge mai fluent si e mai bun si daca ii faci jb poti sa ii pui tot felu de tweakuri sa il cusotmizezi cum se customizeaza un android by default si bla bla intelegi ideea, fiecare cu ce ii place, ca doar nu a dat ala bani din buzunaru tau sa isi ia iphone de 6000lei sau galaxy de 3000lei.

In alta ordine de idei , si cand am avut lumia 800 am incercat un jailbreak , am fost printre cei 10.000 de utilizatori care au cumparat un cod Chevron pt "semi jailbreak" in schimb daca alte telefoane cu wp7.5 erau mai usor de jailbreakuit total, nokia abia aparuse si nu era detinut/hackuit de xda forums, iar pana sa mai avanseze treaba deja il vandusem si ma intorsesem la iphone.

Presimt ca 920 o sa aibe un succes mare, si or sa apara tweakuri / jailbreakuri pt el destul de repede.

Citeam pe alte forumuri cum oameni cu iphone 5 au schimbat pt lumia si sunt mult mai incantati de OS , in schimb am citit si alte probleme cu bateria (din nou bateria) dar parerile erau impartite si se recomanda sa se faca ciclu incarcare descarcare complet iar telefonul va tine 1 zi si ceva pe moderate use.

+ ca ma incanta buid quality la nokia, daca iphone se lauda cu ecran scratch resistant ... eh eu am zgariat vreo 2 3gsuri si vreo 4 i4, in schimb la nokia gorila glass2 ala chiar se zgrarie greu, la drop tot asa...
    nu tie frica sa scapi lumia , in schimb nu poti spune acelasi lucru despre iphoneuri ( cu toate ca le am scapat de o gramada de ori nu am avut ghinionul sa sparg/stric vreunu)

Cat despre display , cine a pus mana pe un lumia sau pe un N9 pana acum ... e genial la margini unde are rama mini-dealul ala (cand il pui cu display-ul in jos sta pe rama), se simte foarte bine la deget, iti da senzatia de produs premium. Iar tehnologia clear black (care tot asa tre sa vezi cu ochiu tau sa iti dai cu parerea) e cea mai tare, la lumina soarelui vezi fara probleme telefonul, plus ca negru e NEGRU zici ca e stins ecranu acolo , iar cum WP merge cu mult fundal negru si scris alb se vede de parca ar fi stins tot ecranu si se aprinde doar acolo unde e scris (zici ca e ecran doar unde e scris iar in rest nimic) am ramas uimit de clear-black ala .... in schimb pacat ca ecranu pe lumia 800 era pentile , in browser se vedea urat ,vedeam pixeli mult mai frumos la browsing pe iphone...insa acum lumia 920 are rezolutie si ppm mai bune ca retina deci nu ar mai trebui sa se vada nici un "pixel" ..... adica sincer acum si eu sunt iubitor de IOS dar telefonul asta vine numai cu plusuri si inovatii si ma atrage din ce in ce mai mult , pe cand apple nu prea a mai inovat in ultima vreme.

p.s scuze am dat edit la postul anterior si am stat mai mult de 5 min , apoi nush cum am reusit de am mai facut un post
    Last edited by mikeru; 11-21-2012 at 01:22 AM.

Terminal
    iphone 5 black , MbP 2012, mb Air 2012, iPod classic, nano, mini, time capsule 3tb.
    orange/cosmote
    Game Center ID
    n-am
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Ok.

Terminal
    iPhone8+ / iPhone6s
    Versiune de iOS
    iOS 11.4.1
    Jailbroken cu
    -
    Orange
    Game Center ID
    n-are
    Feedback Score
    8 (100%)
    Thumbs Up/Down

eu, unul, n-o să-mi pun windows și pe telefon. e bun linuxul de sub iOS.
    /m.r.

VIP Array Protektor's Avatar
    Terminal
    iPad2 wifi
    Versiune de iOS
    6.1
    Jailbroken cu
    fara JB
    Orange
    Feedback Score
    1 (100%)
    Thumbs Up/Down
    Received: 21/2
    Given: 36/4

Saptamana trecuta am cumparat pentru sotie un Samsung Galaxy S Advance, fiica mea are un Galaxy Mini, imi plac telefoanele, mai ales al sotiei, de calitatea materialelor nu se poate discuta (proasta), am avut pentru cateva zile si un Samsung S3, Androidul este un sistem prietenos, cel putin din punctul de vedere al utilizatorului, dar va rog sa ma credeti ca daca nu as fi avut iPhone si Ipad, poate ca da, as fi ales un Android si unul din zecile sau sutele de telefoane care folosesc acest sitem, cat despre win, ce sa spun; un sistem total depasit, simplu si care nu-ti produce nici o satisfactie.
    Eu ma retrag din discutia asta, nu vreau sa par un "iPocrit" , dar chiar imi place iOS si Apple in general.

L.E. Va rog sa nu ajungeti la discutii care vor degenera subiectul ca eu sau un moderator va inchide si ar fi pacat, toti avem dreptul la opinie.
    "Nu fura !...Guvernul nu agreaza concurenta...!"

iDevice Master Array
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Mai, sincer eu nu va inteleg, cum poti sa afirmi ca "cat despre win, ce sa spun; un sistem total depasit" atat timp cat nu ai pus mana pe un WP8 device , cum am mai spus mie imi placea chiar si 7.5, acum wp8 se va unifica cu restul terminalelor/OS-urilor windows + wp8 e scris de la 0 (mi se pare ca foloseste acelasi sdk de windows8) si nu are treaba cu 7.5

Sper sa aveti sansa sa testati un device cu os wp8, si sa fiti ingaduitori ,sa ii acordati sansa.. nu doar ah uite are live titles si atat .... la fel un utilizator de android pune mana 5 min pe un iphone si zice, " vai ce e cu os-ul asta invechit are o pagina cu aplicatii ca homescreen si aia e tot... de ce sa dau pe un dasta de 2x pretul unui adroid mai puternic ca specificatii (fara sa realizeze ca un 3gs se misca mai fluent decat dual-core pe care il detine el)

iDevice Master Array catalynoo's Avatar
    Terminal
    Ipad Air 16gb 4g
    Versiune de iOS
    ios 7.1
    Jailbroken cu
    fara jailbreak
    TMobile uk
    Game Center ID
    catalin.stefan
    Feedback Score
    1 (100%)
    Thumbs Up/Down

La mine proportia este urmatoare :60% prefer android , 40% ios datorita faptului ca nu prea au mai adus nimic nou , si va continua sa scada daca nu voi mai vedea ceva inovator , iar pentru celelalte sisteme de operare , restul pentru mine sunt gunoaie , sau ca sa nu fiu dur , cred ca nu se investeste destul timp si resurse pentru dezvoltarea lor , si aici vorbesc despre platforma windows pentru telefoane mobile , si dinozaurul symbian , un sistem de operare cu care nokia inca vrea sa forteze si pierde foarte multi bani datorita vanzarilor scazute.. Nokia a trecut de la zeci de modele lansate la intervale foarte scurte , la terminale premium , probabil pentru ca asa fac si liderii de piata, insa daca vii cu un telefon din segmentul high-end, pe piata, la un asemenea pret , este clar ca trebuie sa fie foarte inovativ , si fabricat in functie de rezultatele cercetarilor de piata , nu dupa ideea proprie a angajatilor .Nu voi cumpara prea curand vreun nokia sau produse cu windows mobile.

iDevice Master Array
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Mi am luat nokia 920 de vreo 3 saptamani , si sunt multumit de el.

Terminal
    orange/cosmote
    Game Center ID
    n-am
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Te minti singur, oricum bravo tine'o tot asa

Terminal
    ipad pro 9.7 10,1
    Versiune de iOS
    IOS 6.1.2
    Jailbroken cu
    Evasi0n
    Game Center ID
    Joaca s-a terminat!
    Feedback Score
    0
    Thumbs Up/Down

Imi place f mult aparatul ptr camera care o are, pacat ca la apple nu au asa ceva.

Sent from my iPad, with love from Russia!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)